Jesteś w: Strona główna » Giełda » Giełdy światowe

Polityka i sieci sprzedaży szkodzą Wall Street

12.05.2017 08:55  Giełdy światowe
Polityka i sieci sprzedaży szkodzą Wall Street
W czwartek rozwijająca się dynamicznie afera Comeya nadal mogła ciążyć na notowaniach na Wall Street. Poza tym sieci sprzedaży detalicznej Macy’s i Kohl’s opublikowały bardzo słabe wyniki kwartału, co postawiło znak zapytania nad zakupowymi chęciami Amerykanów. Podsumowując: obóz niedźwiedzi miał duże wsparcie.
 
Jak zwykle w czwartek opublikowany został w USA raport z rynku pracy. Dowiedzieliśmy się, że w minionym tygodniu złożono 236 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano 245 tys.). Średnia 4. tygodniowa dla tych danych kosmetycznie wzrosła.
 
Byki na Wall Street miały wszystko, oprócz rosnącej ceny ropy, przeciwko sobie, a jednak niedźwiedziom trudno było zrobić z tego użytek. Początek sesji był całkiem mocno spadkowy, ale po godzinie włączyli się kupujący i skala spadków zaczęła się zmniejszać. Po tym ruchu zapanował marazm – indeks S&P 500 stracił nieznacznie (0,22%). 
 
GPW rozpoczęła w czwartek sesję od wzrostu WIG20, co było prostą reakcja na irracjonalną przecenę dzień wcześniej, ale zdecydowanie niczego nie wyjaśniało. Szczególnie, ze skala zwyżki szybko się zmniejszyła. 
 
Po godzinie handlu koszyki pognały WIG20 na północ, dzięki czemu indeks znowu pokonał opór, do którego w środę wrócił. To jednak nie był koniec zmienności. Po pobudce w USA pogarszające się nastroje na europejskich rynkach akcji zaczęły obniżać również WIG20, ale przed rozpoczęciem sesji na Wall Street nastroje nieznacznie się poprawiły. 
 
Tyle tylko, że był to łabędzi śpiew obozu byków. Bardzo słaby początek sesji na Wall Street doprowadził do gwałtownego zwiększenia podaży akcji. WIG20 stracił 0,64%, czyli dwa razy więcej niż indeksy we Francji, czy w Niemczech, a węgierski BUX zyskał nawet 0,57%. Tylko MWIG40 zachował się przyzwoicie nie zmieniając wartości.  
 
Sytuacja w końcu tygodnia jest dla obozu byków niekorzystna. Powrót pod przełamany w środę opór i wyraźna chęć do szybkiego zwiększania podaży sygnalizuje, że rynek pozycjonuje się na majową przecenę (w maju sprzedaj i uciekaj). Dzisiaj tylko mocny wzrost WIG20 ratowałby sytuację techniczną. 
 
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda