Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

Sesja uspokojenia

19.01.2018 09:19  Giełdy światowe
Sesja uspokojenia
W USA niespecjalnie przejęto się tym, że o poranku opublikowano w Chinach dane o PKB w 4. kwartale, produkcji przemysłowej w grudniu i sprzedaży detalicznej były podejrzanie zgodne z prognozami. PKB nawet podobno wzrósł o 6,8% (tak jak w poprzednim kwartale), a nie o 6,7% jak zakładano, ale pomogło to chyba tylko giełdzie w Szanghaju. 
 
Amerykańskie dane makro były niejednoznaczne. Jak zwykle w czwartek pojawiły się dane z rynku pracy. Dowiedzieliśmy się, że w ostatnim tygodniu złożono 220 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano 250 tys.). Średnia 4. tygodniowa dla tych danych spadła.
 
Oprócz tego pojawił się też styczniowy indeks Fed z Filadelfii, ale dane regionalne od dawna nie powodują nawet drgnięcia indeksów. Odnotujmy, że indeks wyniósł 22,2 pkt. (oczekiwano spadku z 27,9 na 25 pkt.). 
 
Podobna był reakcja na publikacje raportu o rozpoczętych budowach domów i pozwoleniach na ich budowę. Rozpoczęto o 8% mniej budów (oczekiwano spadku o 1,3%) i wydano o 0,1% mniej pozwoleń (oczekiwano spadku o 0,2%).
 
Dla rynku akcji ważne mogło być to, że przed sesją wyniki kwartału opublikowały BNY Mellon i Morgan Stanley. Akcje BNY Mellon mocno traciły, a Morgan Stanley kosmetycznie drożały. Cały rynek po prostu wszedł w fazę uspokojenia z indeksami trzymającymi się blisko poziomu neutralnego. Tak też ten dzień zakończył (S&P 500 stracił 0,16%).
 
GPW rozpoczęła czwartkową sesję dość niepewnie (pod wpływem tego, co widać było na innych giełdach europejskich), bardzo szybko indeksy skierowały się na północ, ale równie szybko zawróciły i tak jak inne indeksy w Europie WIG20 ustabilizował się tuż nad poziomem neutralnym. Szybko rósł jednak MWIG40.  
 
Przed rozpoczęciem sesji w USA nastroje w Europie zaczęły się psuć, a to osłabiało WIG20, ale MWIG40 zyskiwał blisko jeden procent. Końcówka dla WIG20 była słaba, bo stracił 0,35%, ale MWIG40 zyskał 1,1% i pokonał opór z zeszłego roku, Korekta na blue chipach nie ma znaczenie prognostycznego. 
 
Pamiętać trzeba, że w niedzielę nadzwyczajny kongres SPD podejmie decyzję o tym, czy mają się rozpocząć negocjacje w sprawie utworzenia rządu z CDU/CSU. Sygnały z poszczególnych landów były mieszane, więc pewności co do decyzji nie ma. Jeśli będzie za rozpoczęciem negocjacji to giełdy zareagują umiarkowanie pozytywnie, jeśli przeciwko to bardzo negatywnie. 
 
Dziwić może to, że w czwartek mocno zyskał XETRA DAX, co może jednak sygnalizować, że jest prawie pewność podjęcia decyzji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie utworzenia rządu. Skoro tak to ten indeks powinien dzisiaj nadal rosnąć, a to powinno pomagać GPW (o ile znowu nie wejdziemy w fazę desynchronizacji).
 
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda