Jesteś w: Strona główna » Giełda » Giełdy światowe

To nie Korea wystraszyła Wall Street

06.09.2017 08:06  Giełdy światowe
To nie Korea wystraszyła Wall Street
Wall Street we wtorek miała już nieco inną sytuację geopolityczną niż ta, którą w poniedziałek obserwowali Europejczycy. Rada Bezpieczeństwa ONZ dopiero za tydzień ma podjąć jakąś rezolucję w sprawie Korei Północnej, co wyraźnie sygnalizowało, że potęgi globalne dalekie są od wkroczenia na wojenną ścieżkę, a to z kolei w trakcie dnia (nie do jego końca) pomagało obozowi byków w Europie.
 
W USA opublikowany został raport o zamówieniach w przemyśle w lipcu. Dowiedzieliśmy się, że zamówienia spadły o 3,3% m/m (oczekiwano spadku o 3,2%). Był to spadek po dużym wzroście w czerwcu, więc nic dziwnego, że reakcji rynków praktycznie nie było.
 
Wall Street rozpoczęła dzień od niewielkich spadków indeksów. Bykom pomagał duży wzrost ceny ropy. Po godzinie indeksy zaczęły się jednak osuwać i w połowie sesji traciły już około jeden procent (NASDAQ nieco więcej). Od tego momentu mocniej do akcji wszedł popyt i część strat została odrobiona, ale mimo to indeks S&P 500 stracił 0,76, a NASDAQ 0,93% i oba te indeksy oddaliły się od rekordowych poziomów.
 
Nie należy zakładać, że to sytuacja geopolityczna tak zdenerwowała graczy. Gdyby tak było to złoto zdrożałoby zdecydowanie mocniej, a na rynku EUR/USD nie panowałby spokój. Działała po prostu bliskość rekordowych poziomów i zła sława (statystyczna września).
 
GPW we wtorek rano nie czekała na rozwój sytuacji. Praktycznie natychmiast popyt podniósł WIG20 o jeden procent nad poziom neutralny, po czym na rynku zapanował wielogodzinny marazm. Nieznacznie rósł też MWIG40. Po wejściu Amerykanów do gry u nas WIG20 załamał się i zakończył dzień mikroskopijnym spadkiem (0,08%).
 
Takie zachowanie (szybki wzrost – wiele godzin stabilizacji – sprzedażowa końcówka) sygnalizuje wyraźnie, że podczas tej sesji mieliśmy do czynienia z dystrybucją akcji. Podobnie wyglądała sytuacja w środku minionego tygodnia. To może zapowiadać dłuższą korektę.
 
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda