Konsultacje dotyczące polityki surowcowej - na półmetku

07.04.2018 05:33  Górnictwo
Konsultacje dotyczące polityki surowcowej - na półmetku Konsultacje społeczne, które mają rozpoznać problemy między innymi z gospodarowaniem węglem, zbliżają się do półmetka - zapowiada Ministerstwo Środowiska. Opracowana na ich podstawie Polityka Surowcowa Państwa ma wskazać kierunki ich rozwiązania. Chodzi o racjonalne gospodarowanie minerałami.

Dylematem jest, na przykład, coraz mniejsze wydobycie węgla, i de facto coraz większy import tego surowca. Dane Agencji Rozwoju Przemysłu wskazują, że eksport węgla w Polsce spadł do poniżej 3 milionów ton rocznie. Polityka Surowcowa Państwa będzie zawierać narzędzia i techniki, które pozwolą dotrzeć do złóż węgla na terenie Polski.

"Proces udostępniania złóż trwa nawet do 10 lat", informuje wiceminister środowiska, Mariusz Orion-Jędrysek. Główny Geolog Kraju zauważa, że od wielu lat nowych złóż "niemal wcale nie udostępniono". "Zasobów geologicznych możemy mieć nawet na 500 lat, albo i więcej, ale najpierw musimy się spiąć i udostępnić je do wydobycia", dodaje Mariusz Orion-Jędrysek. Zgodnie z projektem PSP, pozyskiwaniem środków na inwestycje w sektorze górniczym, zajęłaby się Polska Agencja Geologiczna. Instytucja ma zastąpić: państwową służbę geologiczną i służbę hydrogeologiczną. PAG ma zweryfikować zasoby złóż w odkrywkach, prowadzić centralne archiwum geologiczne, rekultywować poprzemysłowe tereny, itp. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy -jak zapowiada resort środowiska - nie zostanie rozwiązany, będzie zajmować się działalnością naukową.

Najbliższe konsultacje w ramach Polityki Surowcowej Państwa odbędą się 18 kwietnia w Szczecinie. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie: www.psp.mos.gov.pl.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa środowiska, Polityka Surowcowa Państwa, będzie przyjęta przez Radę Ministrów w przyszłym roku, będzie to pierwszy tego typu dokument w historii Polski.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes