PGG widzi szanse komercyjnego powodzenia projektu zgazowania węgla

10.01.2019 09:23  Górnictwo
PGG widzi szanse komercyjnego powodzenia projektu zgazowania węgla Polska Grupa Górnicza (PGG) jest zainteresowana realizacją projektu zgazowania węgla i widzi szanse jego komercyjnego powodzenia, poinformował prezes Tomasz Rogala.

"Chcielibyśmy ten projekt realizować, tym bardziej, że wstępne analizy pokazują, że produkt w postaci syngazu i później metanolu po pierwsze ma klienta, bo Polska go importuje; po drugie, ceny za metanol są na tyle wysokie, że uzasadniają tę inwestycję. Poza tym potrafimy przy tym zgazowaniu zagospodarować również śmieci, 10-15% śmieci, więc potrafimy włączyć się aktywnie w program gospodarki w obiegu zamkniętym" - powiedział Rogala w rozmowie z Polskim Radiem Katowice.

Wskazał, że spółka potrzebuje przygotować dokumenty i umowy konieczne, by taki projekt mógł dojść do skutku.

"Mając na uwadze politykę dekarbonizacyjną Komisji Europejskiej, w karbochemii musimy poszukiwać przyszłości dla sektora węglowego" - podkreślił prezes.

W grudniu prezes PGG informował, że spółka analizuje projekt instalacji zgazowania węgla, o zdolności przetwórczej ok. 1,2 mln ton węgla rocznie, na terenie jednej ze swoich kopalń. Koszt takiego projektu oszacował wówczas na 500 mln euro.

Polska Grupa Górnicza jako spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. 1 kwietnia 2017 r. została podpisana umowa sprzedaży na rzecz PGG Sp. o.o. przedsiębiorstwa KHW S.A., w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice-Wesoła", Kopalnia Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic", Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Kopalnia Węgla Kamiennego "Wieczorek", a także udziały w Śląskim Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach. 29 grudnia 2017 r. PGG sp. z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną.

ISBnews
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes