Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Górnictwo

PGNiG podejmie kroki prawne w sprawie gazociągu OPAL

09.11.2016 13:37  Górnictwo
PGNiG podejmie kroki prawne w sprawie gazociągu OPAL Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie starać się o zmianę decyzji Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu Opal. Pod koniec października Komisja Europejska umożliwiła rosyjskiemu Gazpromowi korzystanie z tego gazociągu.

Prezes PGNIG Piotr Woźniak powiedział, że spółka nie zna jeszcze szczegółów decyzji Brukseli. Zapowiedział też podjęcie kroków prawnych, zarówno wobec Komisji Europejskiej, jak niemieckiego regulatora energetycznego i Bundesnetzagentur. Prezes Woźniak powiedział, że kroki te będą podejmowane na gruncie prawa niemieckiego i europejskiego. PGNiG wynajęła kancelarię Kochański Zięba i Partnerzy.

Obecnie Gazprom wykorzystuje tylko połowę mocy przesyłowej gazociągu OPAL. Od dawna zabiegał o 100 procent. Komisja zgodziła się, by mógł wykorzystać 80. Wraz z tą decyzją zwiększone zostaną dostawy rosyjskiego gazu do Europy, a tymczasem od kilku lat Unia mówi, że chce zmniejszyć uzależnienie od dostaw błękitnego paliwa z Rosji.
Gazociąg Opal prowadzi z północy Niemiec do granicy z Czechami. Łączy Nordstream z systemem przesyłowym południowych sąsiadach Polski. Ma 470 kilometrów długości.

IARNotowania PGNIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes