Polska i Japonia zacieśniają współpracę w zakresie czystych technologii węglowych

21.02.2019 13:50  Górnictwo
Polska i Japonia zacieśniają współpracę w zakresie czystych technologii węglowych Pod koniec ubiegłego tygodnia wiceminister energii Tomasz Dąbrowski oraz zastępca komisarza w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii Atsushi Taketani podpisali umowę o współpracy w zakresie poszukiwania czystych technologii węglowych. Co to oznacza dla polskiego przemysłu paliwowo-energetycznego?

Zacieśnienie współpracy


Dokument został podpisany w setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Celem zawartego porozumienia jest określenie warunków współpracy między państwami w zakresie rozwoju, promocji oraz wdrażania czystych technologii węglowych. Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski podczas Polsko-Japońskiego Seminarium Czystego Węgla zapowiedział, że tego rodzaju paliwo w najbliższych dekadach będzie pełniło bardzo ważną rolę w bilansie energetycznym Polski.

Zobacz także: Tauron przyłączył ponad 8 tys. mikroinstalacji OZE w 2018 r.

Podpisane porozumienie ma stać się platformą do wymiany doświadczeń między Polską a Japonią w zakresie czystych technologii węglowych, a szczególnie technologii zgazowania węgla. Warto podkreślić, że to właśnie Japonia uruchomiła pierwszą komercyjną instalację służącą do przeprowadzania tego typu procesów. Bilans energetyczny obu krajów opiera się w dużym stopniu na węglu, dlatego podjęcie polsko-japońskiej współpracy w zakresie zwiększania efektywności wykorzystania węgla może mieć realny wpływ na podniesienie sprawności procesów wytwarzania energii elektrycznej, wzmocnienie konkurencyjności przemysłu oraz znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla. Ograniczenie negatywnego wpływu energetyki na środowisko to jeden z głównych celów rządowego projektu strategii energetycznej, który określa kierunki działań polskiego sektora energetycznego do 2040 roku.  Ambasador Japonii Tsukasa Kawada podkreślił, że podjęta współpraca może przyczynić się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym nawet w skali całego świata.

Zobacz także: Komisja sejmowa przyjęła projekt nowelizacji ustawy ws. cen energii

Polska i Japonia nie zamierzają rezygnować z węgla. Choć udział tego surowca w bilansie paliwowo-energetycznym Polski w najbliższych latach ma w dużym stopniu zostać ograniczony, węgiel nadal będzie pełnić podstawową rolę w polskim miksie energetycznym. Współpraca z Japonią ma jednak zapewnić rozwój innowacyjnych technologii, które obniżą emisję CO2 oraz zwiększą efektywności procesów wytwarzania energii.

Inwestycje.pl

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 8, Piotr Babieno, Bloober Team SA   Inwestorzy.TV z wizytą w magazynach Nextbike Polska SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes