Rząd przyjął nowelizację budżetu: będą deputaty węglowe, deficyt 59,3 mld

24.10.2017 17:20  Górnictwo
Rząd przyjął nowelizację budżetu: będą deputaty węglowe, deficyt 59,3 mld Będą rekompensaty za utracone deputaty węglowe dla 235 tysięcy górników-emerytów. Rada Ministrów przyjęła stosowną nowelizację tegorocznego budżetu.

Rząd tłumaczy, że lepszy wynik budżetu wynika między innymi z dobrej sytuacji na rynku pracy. To przekłada się na wzrost przychodów ze składek na ubezpieczenia społeczne i mniejsze zapotrzebowanie na dotację budżetową dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Między innymi z tego powodu budżet i inne części budżetowe zyskają 9,4 miliarda złotych. Z tego 2,3 miliarda trafi na rekompensatę górniczym emerytom z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Prawie miliard złotych dostanie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji z tytułu ubytku wpływów abonamentowych z powodu zwolnień z tych opłat w latach 2010-2017. 88 milionów zostanie natomiast przeznaczonych na zakup wyposażenia do szkolnych gabinetów lekarskich. Dodatkowe środki trafią też do Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a także na zrekompensowanie oraz opłacenie zwiększonych składek do organizacji międzynarodowych.

Rząd zapewnia, że zmiany nie wpływają na podstawowe prognozy tegorocznego budżetu. Dochody mają wynieść 325,4 miliarda złotych, a wydatki budżetowe - 384,7 miliarda złotych. Deficyt budżetowy ma wynieść 59,3 miliarda.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes