Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Co to jest profil zaufany i do czego służy?

17.09.2019 10:32  Gospodarka
 Co to jest profil zaufany i do czego służy?

Wiele spraw urzędowych można dziś załatwić przez Internet, czyli szybko, łatwo i co najważniejsze bez długiego oczekiwania w kolejkach. Warunkiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego. Podpowiadamy jak i gdzie go założyć.

Czym właściwie jest profil zaufany?

Bez profilu zaufanego nie da się korzystać z dobrodziejstw e-administracji. Jest to zweryfikowany i potwierdzony zestaw danych na temat każdego użytkownika ePUAP – rządowej platformy, która umożliwia załatwianie różnych urzędowych spraw przez Internet.  

Dysponując profilem zaufanym, możemy łatwo i szybko potwierdzić swoją tożsamość w Internecie. Dzięki temu nie musimy już legitymować się przed urzędnikiem ani ręcznie sygnować dokumentów. Zamiast tego wystarczy kliknąć w odpowiednie pole, jakie pojawi się na ekranie komputera. Brzmi doskonale, prawda? Zwłaszcza jeśli porównamy to doświadczenie do wizyty w dowolnym stacjonarnym urzędzie, gdzie niejednokrotnie trzeba się liczyć z kolejkami i nieuprzejmością ze strony urzędników i innych oczekujących. Jak jednak założyć profil zaufany?

3 proste sposoby na założenie profilu zaufanego

Profil zaufany może założyć każdy obywatel, który posiada zweryfikowany numer PESEL. Istnieją na to trzy metody:

 

 1. Stacjonarnie w urzędzie lub punkcie potwierdzającym

Procedura zaczyna się od założenia konta w systemie EPUAP. Tym sposobem automatycznie wypełniamy wniosek o profil zaufany. W pewnym momencie na ekranie powinna pojawić się lista punktów, gdzie można potwierdzić swoje dane. Należy wybrać jeden z nich i udać się do niego w czasie 14 dni od wypełnienia wniosku. W punkcie potwierdzającym pokazujemy swój dowód tożsamości urzędnikowi lub pracownikowi banku, podpisujemy wniosek i gotowe.

 1. Za pośrednictwem konta bankowego

Jeżeli posiadamy konto w banku: Pekao SA, PKO BP, mBank, Milenium, Santander albo mamy telefon zarejestrowany w sieci T-Mobile, profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu. Wystarczy połączyć swoje bankowe konto z urzędową bazą Ministerstwa Cyfryzacji. W tym celu trzeba wejść we właściwą zakładkę na koncie w banku, złożyć podanie o profil zaufany i dokonać weryfikacji wniosku SMS-em.

Na wypadek, gdyby nie było to jasne, wytłumaczmy to sobie jeszcze raz na przykładzie konkretnego banku. Niech będzie to mBank. Aby założyć profil zaufany za pośrednictwem serwisu transakcyjnego tego banku, należy:

 • Zalogować się do serwisu transakcyjnego,
 • wejść do zakładki PASAŻ,
 • następnie wybrać zakładkę EURZĄD,
 • wypełnić wniosek o utworzenie profilu zaufanego,
 • zaznaczyć niezbędne oświadczenia,
 • potwierdzić założenie profilu kodem SMS.

Na tym kończy się cała procedura. Mamy już bezpłatny dostęp do urzędów 24/7 oraz możliwość składania urzędowych wniosków przez Internet.

 

 1. E-dowód

Profil zaufany założymy również z pomocą e-dowodu. Aby było to możliwe, należy jednak posiadać nie tylko odpowiedni dokument, ale także czytnik NFC. Trzeba go podłączyć do komputera i umieścić dowód na czytniku (powinien tam pozostać aż do końca procesu). Następnie wpisujemy w okno dialogowe numer CAN i czekamy na nawiązanie połączenia oraz załadowanie certyfikatów e-dowodu. Potem wystarczy już tylko zalogować się w serwisie. Gdy pojawi się okno z certyfikatem identyfikacji, klikamy w przycisk OK i wpisujemy nasz kod PIN. W tym momencie dysponujemy już profilem zaufanym w EPUAP.

Dlaczego warto założyć profil zaufany? Co można dzięki niemu załatwić?

Profil zaufany jest niezastąpiony podczas załatwiania różnych spraw urzędowych. Dzięki niemu bez wychodzenia z domu można:

 • rozliczyć się z ZUS-em oraz Urzędem Skarbowym,
 • złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego,
 • sprawdzić, ile mamy punktów karnych,
 • złożyć wniosek o założenie działalności gospodarczej,
 • złożyć wniosek o kartę EKUZ,
 • złożyć wniosek o becikowe, świadczenia rodzicielskie, Kartę Dużej Rodziny oraz  Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym,
 • Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego.

Raz założony profil zaufany jest ważny przez trzy lata. Potem można przedłużyć jego ważność o kolejne 3 lata. Sam proces jest jednak łatwy i szybki, dlatego warto poświęcić chwilę na wypełnienie wniosku, aby oszczędzić sobie potem stania w kolejkach w ZUS-ie albo Urzędzie Skarbowym.

Źródło: Blog kredytowy mFinanse


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes