Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Janet Yellen w Londynie

27.06.2017 09:51  Gospodarka
 Janet Yellen w Londynie
Chociaż Wielka Brytania nie ma w najbliższych dniach wiele do zaoferowania pod względem twardych danych gospodarczych, to i tak co najmniej dwa fakty nie mogą ujść uwadze rynków.
 
Przede wszystkim do Londynu przyjedzie szefowa Rezerwy Federalnej, Janet Yellen, która we wtorek wieczorem  w British Academy (10-11 Carlton House Terrace, wstęp wolny, choć organizatorzy uprzedzają, że miejsc może zabraknąć) będzie dyskutowała z Lordem (Nicholasem) Sternem, przewodniczącym Akademii Brytyjskiej, o globalnej ekonomii.

Oczywiście, nie jest to wydarzenie, po którym oczekuje się konkretnych informacji rynkowych, na przykład o polityce stóp procentowych Fed, nie mniej jednak będzie to znakomita okazja, by bliżej poznać poglądy szefowej największego banku centralnego świata, skonfrontowane z opiniami znakomitego znawcy ekonomiki zmian klimatycznych - Lord (Nicholas) Stern jest autorem tzw. Raportu Sterna, przygotowanego dla rządu Wielkiej Brytanii w 2006 roku.
 
Drugie ważne wydarzenie, tym razem również jednak dla funta, będzie miało miejsce w czwartek, kiedy powinno odbyć się finalne głosowanie nad mową tronową królowej Elżbiety II, czyli de facto nad votum zaufania dla rządu Theresy May (mowa tronowa – zgodnie z tradycją - została przygotowana przez Downig Street). Nie powinno być niespodzianek (chociaż ostatnio w Wielkiej Brytanii – jak pokazuje doświadczenie – żadnego wariantu nie można wykluczyć) i głosowanie raczej przebiegnie po myśli rządu. Jeżeli tak się stanie, funt może złapać oddech (ale pewno tylko na chwilę, bo ciążą mu trudne i coraz bardziej skomplikowane negocjacje związane z Brexitem).
 
Tak się składa, że prawie w tym samym czasie, kiedy Janet Yellen przyjeżdża do Londynu, na Kontynencie, odbywa się inne ważny wydarzenie – Forum Bankowości Centralnej ECB. Do Sintry, w Portugalii, zjechali bankierzy centralni z całego świata. Forum zaczęło się w poniedziałek późnym wieczorem, zakończy się w środę, i właśnie środa zapowiada się najbardziej interesująco. Po południu odbędzie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmą prezesi czterech banków centralnych: Mario Draghi (European Central Bank), Mark Carney (Bank of England), Haruhiko Kuroda (Bank of Japan) i Stephen Poloz (Bank of Canada).

Moderatorem będzie Karnit Flug, prezes Bank of Israel. Tak jak w przypadku brytyjskiego wystąpienia Janet Yellen, też nie ma co liczyć na konkretne wskazówki, bo spotkanie dotyczy bardziej długoterminowych pomysłów, a nie bieżącej polityki, ale i tak będzie interesujące, chociażby ze względu na próbę wyjaśnienia przyczyn niskiej inflacji (być może taki wątek pojawi się podczas panelu).
 
Z innych wydarzeń gospodarczych ważnych dla rynku  na pewno warto zwrócić uwagę na piątkowe dane: o dochodach i wydatkach Amerykanów, a także na wstępne szacunki inflacji za czerwiec w strefie euro. Oba pakiety informacji mogą mieć znaczenie dla Rezerwy Federalnej i ECB, a tym samym dla dolara i euro.
 
Simon Daniels, Dealing and Operations Director CIX Markets

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes