Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Otwarto Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej

28.08.2012 18:22  Gospodarka
 Otwarto Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej, już działa. Przy warszawskim Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej uroczyście otworzono dziś nowy ośrodek badawczy, który ma być naukowym wsparciem dla planowanej polskiej elektrowni jądrowej.

Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej podkreśla, że otwarcie Centrum to ogromny krok w kierunku polskiej elektrowni jądrowej. "To jest bardzo istotny krok" - powiedziała Trojanowska po uroczystym przecięciu wstęgi. Zaznaczyła, że ważne są także dorobek intelektualny Instytutu i jego potwierdzona pozycja naukowa, bo wróżą sprawną realizację bezpiecznej energetyki jądrowej.

Dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej Andrzej Chmielewski uważa, że wsparcie polskich naukowców jest w tej sprawie niezbędne. Według profesora Chmielewskiego nie wystarczy kupić z zagranicy dobry projekt elektrowni jądrowej. Pół żartem profesor mówił o wygranej włosko - tureckiego konsorcjum przetargu na budowę metra w Warszawie. "Konsorcjum nie wiedziało, że Wisła w Warszawie płynie" - powiedział profesor nawiązując do ostatniej awarii podczas prac przy budowie drugiej linii metra. "Nie możemy do czegoś takiego dopuścić w przypadku budowy energetyki jądrowej" - spuentował dyrektor Instytutu. Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej będzie też prowadziło ważne prace nad środkami stosowanymi podczas terapii u osób z chorobami nowotworowymi. 

IAR

az


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes