Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

20 procent ankietowanych z kadry zarządzającej uważa, że korupcja jest powszechna

25.04.2018 14:11  Gospodarka
20 procent ankietowanych z kadry zarządzającej uważa, że korupcja jest powszechna 20 procent ankietowanych z kadry zarządzającej w Polsce uważa, że korupcja jest zjawiskiem powszechnym. To o prawie połowę mniej, niż wynosi średnia dla 55 badanych krajów i regionów - wynika z 15. światowego raportu nadużyć gospodarczych "Uczciwość pod lupą", które przygotowała firma doradcza EY.

96 procent ankietowanych uważa, że uczciwość, etyczne zachowania są bardzo ważne w biznesie. Według Mariusza Witalisa z EY, patrząc na wyniki z lotu ptaka wydaje się, że jest lepiej. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się pojawiają się pewne rysy. Z badania wynika na przykład, że po to, by ratować swój biznes, by pomóc firmie w kryzysie, 30 procent polskich ankietowanych byłoby gotowych postępować nieetycznie. "Tylko 4 procent, jeżeli mówmy o klasycznej łapówce w formie gotówki, takie działanie w celu ratowania firmy by podjęło. To mniej niż średnia, ale już 16 procent dałoby prezent i 16 procent dałoby tak zwaną nadmierną gościnność" - wyjaśnił Mariusz Witalis.

Co piąty Polak uważa, że praktyki korupcyjne to częste zjawisko w biznesie. To dużo mniej, niż w 2016 roku, gdy wskazywało tak 34 procent badanych. Na skrajnych miejscach znalazły się takie kraje jak: Brazylia, Kolumbia i Nigeria - ponad 90-procent przekonanych o korupcji - oraz Szwajcaria - 2 procent i Niemcy - 0.

15. Badanie Nadużyć Gospodarczych EY zostało przeprowadzono od października 2017 roku do lutego bieżącego roku wśród 2550 przedstawicieli kadry zarządzającej z 55 krajów, w tym Polski.

IAR 


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes