Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Aplikacja eWniosekPlus dostępna dla rolników na stronie ARiMR

12.02.2018 14:21  Gospodarka
Aplikacja eWniosekPlus dostępna dla rolników na stronie ARiMR Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła wersję demo aplikacji eWniosekPlus. Od 15 marca za pośrednictwem tego internetowego systemu rolnicy będą składać wnioski o tegoroczne dopłaty bezpośrednie. Od 2018 roku wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

Aplikacja dostępna na stronie agencji jest wersją testową, dzięki której rolnicy mogą zapoznać się z nowym podejściem do składania wniosków - mówi dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Jolanta Dobiesz. Jeszcze przed naborem wniosków można sprawdzić, jak rysuje się działki, czy jak w ogóle wygląda deklaracja. Aby wejść do aplikacji trzeba podać login i hasło - w obu przypadkach wpisuje się słowo: demo. "Rolnik nie wpisuje prawie żadnych danych z palca, danych liczbowych. Wszystkie dane, które są później zawarte we wniosku są generowane na podstawie tego, co rolnik narysuje" - wyjaśnia Jolanta Dobiesz. Rolnik zaznacza w aplikacji płatność, o którą się ubiega i na mapie deklaruje konkretne działki ewidencyjne.

Aplikacja ma być stopniowo uzupełniana o dodatkowe funkcje do 15 marca. Wtedy rozpoczyna się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. W wyjątkowych sytuacjach rolnik będzie mógł złożyć wniosek w formie papierowej, ale jak podkreśla Jolanta Dobiesz, agencji zależy na jak największej liczbie dokumentów w wersji elektronicznej. Dyrektor zaznacza, że w każdym biurze powiatowym będą udostępnione punkty pomocy technicznej z komputerami. "Nawet jeżeli rolnik miałby problemy, że nie wie jak się zalogować, czy utknie gdzieś przy wypełnianiu wniosku, wówczas zawsze będzie mógł liczyć na pomoc pracownika agencji, który podejdzie i wskaże, co należy zrobić dalej" - tłumaczy Dobiesz.

Od 15 lutego do 14 marca można składać oświadczenia zamiast wniosków o dopłaty bezpośrednie, które potwierdzą, że w ostatnim roku nie było zmian w gospodarstwie. Oświadczenia trzeba dostarczyć się w formie papierowej. Formularz będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok należy składać od 15 marca do 15 maja.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes