Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Aż 70% Polaków oczekuje, że państwo i pracodawca zapewnią emeryturę

15.04.2019 13:03  Gospodarka
Aż 70% Polaków oczekuje, że państwo i pracodawca zapewnią emeryturę Dwie trzecie (66%) Polaków martwi się, czy wystarczy im pieniędzy na emeryturę, a tylko 24% sądzi, że na emeryturze utrzyma taki sam standard życia, jak przed nią, wynika z badania ING. Aż 70% Polaków oczekuje, że państwo i pracodawca zapewnią emeryturę. Są skłonni dołożyć do PPK, jeżeli to samo zrobi pracodawca. 

Polacy oszczędzają za mało - niski poziom dochodów i wysoki poziom (relatywnego) ubóstwa częściowo wyjaśniają tę sytuację. Są jeszcze inne powody - badania behawioralne pokazują, że przeciwnikiem jest ludzka psychika - krótkowzroczność, słaba umiejętność planowania, większa awersja do długu niż satysfakcja z pomnażania oszczędności, wynika z badania ING, zaprezentowanego podczas konferencji "Polacy na lepszych emeryturach". 

Przyszłość emerytalna wygląda raczej pesymistycznie - Polacy starzeją się jako społeczeństwo, a stopa zastąpienia spadnie o połowę  - z ok. 60% do 30%.  

Zobacz także: Trzynasta emerytura nie rozwiąże problemu najniższych świadczeń

"Badania potwierdzają, że nie jesteśmy optymistami co do wysokości naszych emerytur. Polacy obawiają się swojej sytuacji na emeryturze, spadku dochodów, mają niskie zaufanie do systemu emerytalnego. Podejmują jednak nieskuteczne działania zapobiegawcze, czyli za mało oszczędzają dobrowolnie" - powiedział główny ekonomista ING Rafał Benecki podczas spotkania. 

Dodał, że 50% klientów ING posiada w chwili przejścia na emeryturę tylko 13 tys. zł. Osoby te nie pracują dłużej, raczej przekazują nieruchomości w spadku niż spieniężają. 

Połowa badanych sądzi, że będzie musiała pracować na emeryturze, bowiem 98% oszczędności emerytalnych Polaków to ZUS. 

Badania pokazują także, że pomoc ze strony rodziny dla emerytów będzie także mniejsza od spodziewanej. 

"Polacy mają także słabe pojęcie o swojej długości życia - młodzi są zbyt optymistyczni, starsi pesymistyczni. Słaba wiedza o długowieczności nie ma wpływu na skłonność do oszczędzania" - wynika z badania. 

Aż 70% Polaków oczekuje, że państwo i pracodawca zapewnią im emeryturę. Polacy są skłonni dołożyć do pracowniczych planów kapitałowych (PPK), jeżeli to samo zrobi pracodawca (31% tak, 9% zdecydowanie tak).

Zobacz także: Koszt Emerytury+ to 10,7 mld zł rocznie, finansowanie zapewnione

W ocenie ekonomistów ING, pracownicze plany kapitałowe rozwiązują część bolączek polskiego systemu emerytalnego, ale nie wszystkie, bowiem tylko przy maksymalnej składce stopa zastąpienia nie spadnie wobec dzisiejszych poziomów. 

"Domyślna składka na PPK powinna rosnąć wraz z bogaceniem się społeczeństwa. Nasze badania pokazuje: do Polaków trafiła informacja, że stopa zastąpienia spadnie. Teraz powinna trafić, że większość podejmuje nieskuteczne działania zapobiegawcze" - podsumowano. 

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
ES-SYSTEM SA, Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu, #254 PREZENTACJE WYNIKÓW   BILANS, czyli podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych: III. 2019
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes