Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

01.08.2019 12:43  Gospodarka
BM Alior Bank - Raport Rynkowy Informacje gospodarcze

W kraju:

PMI przemysłowy w lipcu spadł do 47,4 (konsensus 48). W całym 2019 r. eksport towarów wzrośnie o ok. 6 proc., do blisko 237 mld euro,a import zwiększy się o ok. 5 proc., wynosząc ok. 239,6 mld euro - szacuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Oczekuje, że deficyt obrotów towarami sięgnie ok. 2,6 mld euro. Rośnie prawdopodobieństwo, że ścieżka inflacji ukształtuje się nieco wyżej niż założono w lipcowej projekcji NBP - napisał w komentarzu przesłanym PAP Biznes członek RPP Łukasz Hardt. Ekonomista podtrzymał wcześniejszą opinię, że konieczność podwyżki stóp może wystąpić pod koniec 2019 r. Lipcowy odczyt flash CPI nie zmienia nastawienia Rady Polityki Pieniężnej, a w 2020 r., jeżeli nie pojawią się "dodatkowe okoliczności" wskaźnik CPI będzie zbiegać z góry w okolice 2,5 proc. - powiedział agencji Reuters członek RPP Rafał Sura.

Jeżeli ten trend wzrostu CPI oraz inflacji bazowej się utrzyma, to być może na jednym z jesiennych posiedzeń RPP będzie musiała zareagować - napisał w wypowiedzi przesłanej PAP Biznes członek RPP Eugeniusz Gatnar. Jego zdaniem, inflacja bazowa może niebawem przekroczyć 2 proc.

Ścieżka inflacji pod koniec '19 przewyższy prognozy NBP, a CPI w pewnej perspektywie może przekroczyć 3,5 proc., choć nie wiadomo, czy na trwałe - powiedział PAP Biznes członek RPP Jerzy Osiatyński. Jego zdaniem, ostatni wzrost
inflacji jest niepokojący, a poza rynkiem żywności widać symptomy tłumionej inflacji.

Ministerstwo Finansów w sierpniu nie planuje przetargów sprzedaży obligacji skarbowych - podało MF w komunikacie. Resort planuje 8 sierpnia przetarg zamiany.

W czerwcu 2019 roku zaangażowanie inwestorów zagranicznych w polskie SPW wzrosło o 0,9 mld zł do 173,7 mld zł - podał resort finansów w komunikacie. Stan środków na rachunkach budżetowych ukształtował się na koniec lipca na poziomie ok. 64 mld zł - poinformował w komunikacie wiceminister finansów Piotr Nowak. Dodał, że poziom sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto na koniec lipca wyniósł 83 proc. Wartość transakcji na rynku wtórnym obligacji skarbowych w czerwcu 2019 roku spadła o 20,3 proc. mdm i wyniosła 938,4mld zł - podało Ministerstwo Finansów.
 
Ze świata:


Dziś o 14:30 w USA podana zostanie cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus 214 tys.). Dziś o 16:00 w USA podany zostanie indeks ISM dla przemysłu w lipcu, który ma wzrosnąć do 52. PMI dla przemysłu w Niemczech w lipcu spadł do 43,2 (konsensus 43,1), a w strefie euro spadł do 46,5 (konsensus 46,4). Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła główną stopę procentową o 25 pb do 2,00-2,25 proc. - podano w komunikacie. W komunikacie dodano, że redukcja sumy bilansowej zakończy się w sierpniu, dwa miesiące wcześniej, niż planowano.

Myślimy o obniżce stóp zasadniczo jako o dostosowaniu polityki w środku cyklu - poinformował prezes Fed Jerome Powell, na konferencji po środowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Dodał, że obniżka stóp procentowych stanowi zabezpieczenie przed czynnikami ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w USA.


 
Komentarz


Fed nie tak gołębi jak oczekiwano

Wczoraj Fed obniżył stopę procentową zgodnie z oczekiwaniami o 25 p.b. (2,00-2,25%), pierwszy raz od końca 2008 r. Na konferencji prasowej szef Fed J. Powell poinformował, że bank postrzega obniżkę stóp zasadniczo jako dostosowanie polityki w środku cyklu. Dodał, że obniżka stóp procentowych stanowi zabezpieczenie przed czynnikami ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w USA. Obniżkę stóp procentowych uzasadniono "implikacjami rozwoju sytuacji w światowej gospodarce dla perspektyw wzrostu PKB oraz przytłumioną presją inflacyjną". Prezes Fed J. Powell zasygnalizował, że obniżka stóp procentowych niekoniecznie oznacza początek cyklu obniżek kosztu pieniądza, co rynki odebrały jako bardziej jastrzębi sygnał. Eurodolar zareagował wyraźnym osłabieniem i na koniec sesji odnotował poziom 1,1058, czym ustanowił nowe minima w ramach przeceny, jaka trwa od lutego 2018 r. Silny dolar dał o sobie znać także w kontekście złotego: USD-PLN dotarł do szczytów z maja na 3,7825, natomiast EUR-PLN nieznacznie się osłabił do 4,2893. Obligacje 10-letnie USA spadły z rentownościami do 2,021%, niemieckie osiągnęły nowe ujemne minima rentowności -0,436%, a krajowe odpowiedniki skorygowały ostatni wzrost rentowności, spadając do 2,177%. Krzywa rentowności skarbowego długu umocniła się w średnim i długim horyzoncie o 3-5 p.b., oraz pozostała stabilna na krótkim końcu.

Dzisiejsza sesja kontynuuje przecenę eurodolara (okolice 1,1045), czemu sprzyjają słabnące wskaźniki PMI w lipcu dla przemysłu w Niemczech i strefie euro. Złoty dziś osłabia się względem obu walut: EUR-PLN rośnie do 4,2934, a USD-PLN ustanawia nowe maksima w ramach hossy zapoczątkowanej w kwietniu 2018 r. Aktualnie USD-PLN osiąga 3,8870. Na rynku obligacji 10-letnich widoczne jest odreagowanie wczorajszych spadków rentowności: polskie 2,22%, niemieckie -0,416%, a amerykańskie 2,058%. Dziś po południu inwestorzy poznają jeszcze odczyt ISM dla przemysłu w USA w lipcu oraz cotygodniowe dane o initial claims w USA, a jutro opublikowane zostaną oficjalne rządowe dane z rynku pracy w USA w lipcu: stopa bezrobocia ma pozostać na niezmienionym poziomie 3,7%, a zmiana zatrudnienia ma spowolnić do 162 tys. nowych miejsc pracy.
 
BM Alior Bank 
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: SPÓŁKI ENERGETYCZNE DWIE WSKAZÓWKI | Analiza techniczna   startupy.tv| Sebastian Czarnota, Digital Fingerprints
 


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes