Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Będą wyższe zasiłki z pomocy społecznej

18.07.2018 12:36  Gospodarka
Będą wyższe zasiłki z pomocy społecznej Będą wyższe zasiłki z pomocy społecznej. Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska maksymalna kwota zasiłku stałego wzrośnie do 645 złotych.

Wzrośnie też kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej - wyjaśnia minister Bojanowska. W przypadku osób gospodarujących samotnie ten próg podniesie się z 634 do 701 złotych. Kwota zaś na osobę w rodzinie podniesie się z obecnych 514 do 528 złotych.

Wyższe kryteria, zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów rozporządzeniem, zaczną obowiązywać od 1 października tego roku. Minister Bojanowska zwróciła uwagę, że w systemie pomocy społecznej osoby gospodarujące samotnie stanowią blisko połowę korzystających z takiej pomocy. Wyjaśniła, że w ubiegłym roku dzięki poprawie sytuacji na rynku pracy i wprowadzeniu programu "Rodzina 500 Plus" w sumie o 17 procent spadła liczba osób korzystających ze świadczeń pieniężnych. Mniej osób korzysta też z zasiłków okresowych i celowych.

Jeśli chodzi o zasiłki celowe to o 42 procent spadła liczba osób korzystających z zasiłku na odzież - wyjaśniła minister Bojanowska. Dodała, że rodziny pobierające świadczenie z programu "500+" coraz rzadziej korzystają z tego typu pomocy. Dzieje się tak mimo, że świadczenie wychowawcze nie jest wliczane do kryterium dochodowego w pomocy społecznej.

Wiceminister Elżbieta Bojanowska poinformowała też, iż od 1 października wzrosną kwoty świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy. Kwota minimalna wzrośnie o 7 procent i wyniesie 647 złotych. Kwota maksymalna wzrośnie o 3 procent i wyniesie 1376 złotych.IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes