Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Brak podwyżek stóp skłania do obniżek prognoz zysku banków na 2020 o 4%

08.02.2019 09:52  Gospodarka
Brak podwyżek stóp skłania do obniżek prognoz zysku banków na 2020 o 4% Prognozowany przez makroekonomistów mBanku brak podwyżek stóp procentowych do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) skłonił analityków Domu Maklerskiego mBanku do rewizji prognoz na 2020 rok dla sektora bankowego. W wyniku rewizji prognozy zysku netto na 2020 rok zostały obniżone średnio o 4%, zaś wyniku odsetkowego o 3%, podali analitycy.

"RPP zasygnalizowała możliwość braku zmian stóp procentowych do końca kadencji. Jest to naszym zdaniem realistyczny scenariusz. Z naszych prognoz 'zdjęliśmy' 3 podwyżki stóp procentowych w 2020 roku, co poskutkowało obniżeniem wyniku netto o 4% (0,6 mld zł). Niemniej jednak należy pamiętać, że wynik odsetkowy w 2020 roku nadal wspierany będzie przez sprzedaż kredytów, która bez podwyżek stóp może utrzymać się na wysokim poziomie. Uważamy, że znacznie większym zagrożeniem dla prognoz w najbliższych dwóch latach jest ustawa CHF, która powinna kosztować sektor w pierwszym pełnym roku około 2 mld zł" - czytamy w raporcie. 

Zobacz także:  
RPP nie zmieni poziomu stóp w tym, a zapewne i w przyszłym roku wg analityków

Analitycy podkreślili, że z ich szacunków brak podwyżek nie oznacza katastrofy dla wyników sektora, a konsensus na 2020 rok jest nadal w zasięgu banków.

"Uważamy, że rynek nadal w pełni nie docenia znaczącego potencjału, jaki tkwi w sprzedaży kredytów, które także w znaczący sposób zamortyzowały spadek konsensusu w 2018 roku. Uważamy także, że ważnym elementem dla pozytywnego sentymentu do sektora będą rekordowe wyniki za 4Q'18. Mocne linie przychodowe jak i koszty ryzyka utrzymane w ryzach powinny być świetnym prognostykiem na rok 2019" - czytamy dalej.

Zobacz także: Banki oczekują istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe w I kw. br.

Ustawa związana z kredytami frankowymi znowu powróciła na wokandę i miesiącach prac opuściła podkomisję sejmową. Przewodniczący podkomisji Tadeusz Cymański wyraził opinię, że ustawa powinna zostać uchwalona do końca marca i wprowadzona w życie 1 lipca, przypomnieli analitycy.

"Oznacza to, że w skrajnym przypadku (obciążenie 0,5% kwartalnie) ustawa będzie kosztować sektor około 1 mld zł w 2019 roku i 2 mld zł w 2020. Uważamy, że wprowadzenie ustawy nadal jest nieprzesądzone i zależeć może od sondaży wyborczych" - napisano także w raporcie.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Paweł Szczepanik przedstawia: PROSTE NARZĘDZIA W ANALIZIE TECHNICZNEJ | Analiza techniczna   STARFUNDS PRZEŚWIETLA FUNDUSZE: Baltic Capital TFI SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes