Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Breksit: emocje jeszcze nie opadły

29.06.2016 12:43  Gospodarka
Breksit: emocje jeszcze nie opadły Rynki zaczynają liczyć straty po Breksicie, co oczywiście nie jest takie proste, bo zamieszanie trwa nadal. Globalnej katastrofy raczej nie będzie, choć straty, jakie może ponieść Wieka Brytania, odbiją się czkawką na wielu rynkach. Bruksela ma zamiar dopiec Londynowi, więc aksamitnego rozwodu raczej nie będzie. Dla rynków nie jest to dobra informacja, bo złość Brukseli oznacza większe straty dla Brytyjczyków i większe kłopoty dla inwestorów. Ciekawe, czy ktoś (i kiedy) powstrzyma chęć odwetu unijnych urzędników.

Czołowi europejscy politycy twierdzą, że Breksit jest przesądzony i nic go nie powstrzyma. Niemcy i Francuzi chcą jak najszybciej pozbyć się Londynu, ale reszta Europy wcale nie ma takiej potrzeby. Cameron też się nie spieszy. Na razie rynki traktują Breksit podobnie jak Niemcy, ale jak długo to potrwa? Urealnienie scenariuszy, według których Brytyjczycy pozostaną w UE, na pewno wywołałoby gwałtowne zmiany indeksów na wszystkich rynkach. W tej chwili to science fiction, ale poczekajmy…

Dzisiaj drugi dzień szczytu UE i dalszy ciąg dyskusji o Breksicie. Państwa członkowskie będą miały okazję przedstawić swoje stanowiska i koncepcje, więc Berlin i Paryż, razem z kierownictwem UE, staną oko w oko z resztą Unii. Londyn też nie śpi, konserwatyści szukają następcy Camerona, zwolennicy Breksitu liczą zyski i straty, a dyplomacja szkocka staje się coraz bardziej aktywna. Rynki już opanowały emocje, teraz czas na polityków.


dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes