Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Chorowici Polacy

20.03.2017 13:49  Gospodarka
Chorowici Polacy Tylko w ubiegłym roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich 220 milionów dni - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koszty z tym związane, czyli wypłaty z ubezpieczenia społecznego, wyniosły 16 miliardów 200 milionów złotych.

Jak powiedział IAR rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz, Zakład przeprowadził w ubiegłym roku blisko 570 tysięcy kontroli zwolnień lekarskich. W ich wyniku podjęto decyzje o wstrzymaniu wypłaty ponad 22 tysięcy zwolnień lekarskich, czyli zasiłków chorobowych na kwotę ponad 16 milionów złotych.

Kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić zarówno ZUS, jak i pracodawca. Ten ostatni robi to najczęściej wtedy, gdy ktoś nadużywa zwolnień lekarskich.

A na dostarczenie do zakładu pracy zwolnienia lekarskiego chory ma 7 dni - przypomina Wojciech Andrusiewicz Wyjaśnia, że od ósmego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogranicza wypłacane świadczenie o 25 procent. Z tego tytułu ZUS ograniczył w ubiegłym roku wypłatę świadczeń na sumę 4 milionów złotych.

Wojciech Andrusiewicz podkreśla, że może się zdarzyć, iż ostatni dzień siedmiodniowego terminu przypada w dniu ustawowo wolnym od pracy albo w sobotę. W tej sytuacji uznaje się, że zaświadczenie lekarskie zostało dostarczone w terminie, gdy zostało przyniesione w najbliższym dniu roboczym przypadającym po dniu ustawowo wolnym od pracy.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes