Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Co należy wiedzieć o e-papierosach

03.03.2015 17:18  Gospodarka
Co należy wiedzieć o e-papierosach Szacuje się, że już około milion Polaków zamieniło tradycyjne papierosy na elektroniczne. Rosnąca popularność tych inhalatorów związana jest z kwestiami zdrowotnymi, ekonomicznymi, a także… estetycznymi. Co zatem powinniśmy wiedzieć o „wapowaniu”?

Tradycyjne papierosy zawierają ok. 4 tysięcy różnych, szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych, wytwarzanych podczas spalania tytoniu. Stanowi to ogromne zagrożenie dla zdrowia palaczy. Dlatego coraz więcej osób wybiera elektroniczne papierosy jako zdrowszą alternatywę. Co prawda, zawierają one nikotynę, ale ta sama w sobie nie powoduje raka.

Palenie tytoniu szkodzi również osobom z otoczenia palaczy. W przypadku e-papierosów stężenie nikotyny w wydychanej parze jest zbyt niskie, by wpłynąć na zdrowie innych. Dlatego wapując nawet w zamkniętym pomieszczeniu, nie trujemy innych. 

Pozytywne strony wapowania

Wybór e-papierosów ma także inne zalety – przede wszystkim nie generują one przykrego zapachu jak tradycyjne papierosy, których zapach wyczuwalny jest na skórze, włosach, czy ubraniu palacza.

Palacze, nawet gdy wychodzą na przysłowiowego dymka do palarni czy na powietrze, „przynoszą” zwykle ze sobą nieprzyjemny zapach tytoniu. W przypadku e-papierosa ten problem zupełnie znika, ponieważ wydzielana para ma przyjemny, delikatny aromat – mówi Tomasz Gierczak, ekspert marki Vilt, polskiego producenta elektronicznych papierosów i liquidów.

Dodatkowo, wapowanie wychodzi lepiej dla naszej kieszeni – miesięczne wydatki na niezbędne liquidy i zapasowe części do papierosa wychodzą dużo taniej, niż drogie paczki papierosów. Nawet zagorzali palacze z pewnością odczują korzyści finansowe wynikające z braku konieczności regularnego wydawania pieniędzy na papierosy.

Budowa e-papierosa

Zaczynając przygodę z e-papierosem powinniśmy wiedzieć, jak one są zbudowane. Elektroniczny papieros składa się zazwyczaj z 3 elementów – baterii, zespołu grzewczego oraz clearomizera. Bateria jest podstawą każdego modelu i to na nią szczególnie trzeba zwrócić uwagę wybierając pierwszego e-papierosa.  Jej moc powinna wynosić przynajmniej 650 mAh, a optymalnie – 1100 mAh. Dobre baterie posiadają dodatkowo system zabezpieczający przed niepożądanym włączeniem oraz zabezpieczenie atomizera przed nadmiernym przegrzaniem.

Kolejnym elementem e-papierosa jest zespół grzewczy, czyli miejsce, w którym znajduje się grzałka podgrzewająca liquid oraz wytwarzająca parę. Poprzez naciśnięcie przycisku na baterii, grzałka zaczyna podgrzewać płyn, dając możliwość jego inhalacji. Ostatni element to clearomizer, za pomocą którego dostarczamy liquid to zespołu grzewczego. Clearomizer zakończony jest ustnikiem.

Papierosy elektroniczne, ich jakość i odpowiednie parametry techniczne są bardzo ważne, nie mniej istotne znaczenie mają jednak liquidy. To właśnie płyn, który nalewamy to clearomizera kreuje smak i aromat naszego dymka, od jego odpowiedniego wyboru zależy w dużej mierze to, czy e-palenie będzie dla nas przyjemnym doświadczeniem.

Wybór wątpliwego pochodzenia, najtańszych liquidów - często oferowanych w bardzo atrakcyjnych cenach w internecie - może skutkować totalnym niezadowoleniem, popsuciem sprzętu a nawet fatalnymi skutkami dla zdrowia - dlatego uczulam, aby sprawdzać oznakowania na opakowaniach i starannie wybierać producentów – dodaje Tomasz Gierczak.

Elektroniczne papierosy stanowią zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych papierosów, dlatego każdy palacz powinien rozważyć ich zamianę.


Vilt


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Sama zaczęłam palić elektroniczne Foof'y i muszę przyznać że znacznie lepiej się czuję :) Mam zdrowszą cerę i włosy, nie wspominając już o kolorze zębów :)

  ~Paulinka   (4 marca 2015 o 10:17)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Wapuję od dwóch lat i widzę same korzyści przerzucenia się z analogów na e-papierosy tabaque. Nie śmierdzę, nie kaszlę, a w portfelu więcej pieniędzy. I zaraz się okaże się, że państwo będzie chciało jakiś regulacji prawnych które podniosą ceny. Na pewno.

  ~Dariusz   (4 marca 2015 o 09:37)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes