Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Co to jest antracyt i jakie ma zastosowanie?

19.12.2018 11:00  Gospodarka
Co to jest antracyt i jakie ma zastosowanie? Spala się powoli i spokojnie, charakteryzuje się małym dymieniem i pyleniem, bardzo często i chętnie wykorzystuje się go do ogrzewania budynków – mowa tu o specyficznym rodzaju węgla, jakim jest antracyt. Co przemawia za jego wyborem i jakie ma zastosowanie? O tym poniżej.

Co to jest antracyt?

Antracyt to skała organiczna, która stanowi najsilniej przeobrażoną odmianę węgla kamiennego. Przykuwa uwagę największą zawartością węgla. W niektórych przypadkach zawiera nawet 97%, najczęściej jednak 93-94%. Tym sposobem charakteryzuje się największym ciepłem spalania, a co za tym idzie, najwyższą wartością opałową wśród dostępnych na rynku paliw stałych. Bardzo ważne jest to, że spala się powoli i spokojnie. Nie wytwarza intensywnego zadymienia i nadmiernego pyłu, dzięki czemu nie ma negatywnego wpływu zdrowie czy stan otoczenia, w którym jest spalany.

Antracyt ma postać szaroczarnych lub czarnych bryłek. W oko „wpada” tu również delikatny, półmetaliczny połysk. Poszczególne bryłki antracytu są zbite i twarde, zdecydowanie twardsze od innych rodzajów węgla. Na pierwszy „rzut oka” może wyglądać podobnie lub nawet identycznie. Wystarczy jednak uważnie przyjrzeć się poszczególnym bryłkom, aby jednak zauważyć znaczące różnice. Te wyraźnie widoczne są również podczas spalania.

Ta odmiana węgla powstaje w wyniku oddziaływania wysokich temperatur i bardzo dużego ciśnienia, podczas procesów diagenetycznych i metamorficznych. Złoża antracytu spotyka się na dużych głębokościach, przede wszystkim w osadach karbońskich. W Polsce występował w okolicach Wałbrzycha i Nowej Rudy. Dziś już się go nie wydobywa. Poza granicami naszego kraju spotyka się go w Wielkiej Brytanii (zagłębie karbońskie), Belgii, Niemczech, USA, Kanadzie, we Francji i na Ukrainie. W latach 1993-1998 wydobywano antracyt z jedynego udokumentowanego w Polsce złoża Wałbrzych-Gaj.

Warto w tym miejscu wspomnieć, jaki skład chemiczny ma antracyt. To zapewne sprawi, iż wiele zyska w oczach osób, które do dziś ogrzewają swoje mieszkania węglem. W skład antracytu wchodzi:

  • węgiel pierwiastkowy do 94,

  • siarka od 0,6% do 1,5% - zależy od odmiany i źródła,

  • części lotne od 2,5% do 5% - zależy od odmiany i źródła,

  • woda – wilgoć 1-3%.

Jakie zastosowanie ma antracyt?

O zastosowaniu antracytu można właściwie mówić bardzo długo. Wbrew pozorom jest ono mocno zróżnicowane. To cieszy sprzedawców, którzy importują ten węgiel i zajmują się jego dystrybucją. Antracyt jest stosowany w przemyśle metalurgicznym i elektrycznym, a także, jako wysokokaloryczne paliwo specjalnego przeznaczenia. Z uwagi na to, że wykazuje duże przewodnictwo elektryczne, służy przede wszystkim do wyrobu elektrod. Wykorzystuje się go w przemyśle chemicznym, gumowym i hutniczym. Bardzo często używany jest do produkcji barwników, gazu przemysłowego i koksu. Okazuje się natomiast, że to jeszcze nie wszystko.

Antracyt dzięki naturalnym właściwościom stanowi idealne medium filtracyjne. Jest nieszkodliwy dla zdrowia. Może wobec tego być wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej. Potwierdzają to licznie przeprowadzone badania w wielu krajach zlokalizowanych na terenie Europy. Posiada on rozmaite atesty higieniczne. Trzeba tylko pamiętać, że nie każdy antracyt nadaje się do filtracji wód pitnych. Aktualnie na rynku znaleźć można niejedną firmę, która wykorzystuje antracyt do produkcji specjalistycznych, profesjonalnych, a co za tym idzie, bezpiecznych i skutecznych w działaniu układów filtracyjnych. Firm, które zajmują się ich produkcją, jest coraz więcej, a na jeden z tego typu układów filtracyjnych wręcz trudno się zdecydować.

Bardzo często antracyt wykorzystuje się jako opał, służący do ogrzewania mieszkań, domów i pozostałych zabudowań. Ma to miejsce ze względu na największe ciepło spalania i najwyższą wartość opałową wśród dostępnych na rynku paliw stałych. Dziś można go dostać od ręki, trzeba tylko dobrze rozejrzeć się na rynku.

Za przykład firmy, która oferuje antracyt, może posłużyć K Investments – importer i dystrybutor wysokiej jakości antracytu. Zajmuje się importem antracytu z Rosji, Chin i Peru. Dostarcza go klientom pod zamówienie na terenie całej Polski. Oferuje każde ilości węgla oraz transport.

Takich firm aktualnie na rynku jest wiele. To świadczy tylko o jednym, antracyt to węgiel, w który z wielu powodów warto zainwestować. Co więcej, zainteresowanie nim jest coraz większe. Nic w tym dziwnego, ma bardzo szerokie zastosowanie.

Podsumowując, antracyt to węgiel o bardzo cennych właściwościach. Samo to, że jest jednym z najbezpieczniejszych paliw stałych, wyróżnia go na tle pozostałych rodzajów węgla. Wysoka zawartość węgla pierwiastkowego czyni go niezwykle popularnym. Jest głównie wykorzystywany, jako opał. Choć nie wydobywa się antracytu w Polsce, nawet w naszym kraju jest łatwo dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Wystarczy jeden telefon, wizyta na składzie, aby móc zamówić go z dostawą pod wskazany adres. Co więcej, dziś firmy sprzedają antracyt nawet przez internet.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes