Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Coraz mniej niewiadomych

08.05.2017 08:11  Gospodarka
Coraz mniej niewiadomych
Po zakończonym w środę posiedzeniu Fed  - podczas którego niewiele się wydarzyło – piątek zapowiada się o wiele ciekawiej.  Dane z rynku pracy w kwietniu powinny być lepsze niż w marcu. 
 
Fed po posiedzeniu wydał optymistyczny komunikat, z którego wynikało, że gospodarka USA ma się dobrze. Diagnoza dotyczy w zasadzie wszystkich segmentów rynku, od konsumpcji po zatrudnienie. Nawet słabsze od oczekiwań dane nie pogorszyły nastroju Rezerwy Federalnej, które uznała je niewiele znaczące epizody.
 
Według Fed, dobra jest również sytuacja na rynku pracy. Dzisiaj zobaczymy, czy tak jest w istocie. Po fatalnym marcu, kiedy wyniki okazały się znacznie gorsze od prognoz, kwiecień ma być dla danych o zatrudnieni poza rolnictwem (Nonfarm Payrolls) znacznie lepszy.

Prognozy wystrzeliły na ponad 190 tys. nowych  miejsc pracy, co rzeczywiście -  jeżeli ten wynik się potwierdzi – byłoby bardzo dobrym sygnałem. Zresztą również nad marcem nie było potrzeby rozdzierać szat, ponieważ słaby wynik był w dużym stopniu wywołany złą pogodą i tym samym ograniczonymi możliwościami rynku pracy. Tak naprawdę liczy się trend, a od wielu miesięcy jest on dla Nonfarm Payrolls zdecydowanie pozytywny. 
 
Kwiecień pod względem pogody w USA był dużo lepszy. Poza liczbą nowych miejsc pracy, inwestorzy zwrócą baczną uwagę na dynamikę wynagrodzeń, która powinna wzrosnąć na tyle wyraźnie, by Fed nie zmienił oceny gospodarki. 
 
Po piątkowych danych – jeżeli będą zgodne z planem – rynek powinien nabrać jeszcze większego przekonania, że w czerwcu dojdzie do kolejnej podwyżki stóp. Całkiem możliwe, że dzisiejsze NFP postawią kropkę nad „i”.
 
Simon Daniels, Dealing and Operations Director CIX Markets

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes