Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Czy Polacy popierają projekt ustawy zakazujący handlu w niedzielę?

14.11.2017 14:42  Gospodarka
Czy Polacy popierają projekt ustawy zakazujący handlu w niedzielę?  Zdania są podzielone i ciężko wskazać jednoznacznie, czy Polacy popierają inicjatywę. Wśród użytkowników portalu Praca.pl zauważamy delikatną przewagę przeciwników, blisko 55% nie popiera projektu ustawy, głos poparcia wyraziło ponad 45% respondentów. 

Projekt ustawy ws. ograniczenia handlu w niedzielę zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. 
 
Pomysłodawcy i zwolennicy tego projektu argumentują go głównie polską tradycją, według której niedziela jest dniem odpoczynku. Twierdzą również, że praca w niedzielę nie pozwala godzić życia zawodowego z rodzinnym oraz, że możliwość zatrudnienia w handlu w systemie równoważnego czasu pracy powoduje, że pracownicy nie otrzymują dodatków za pracę w niedziele. 
 
Przeciwnicy projektu podnoszą argument ograniczania wolności i swobody decydowania o spędzaniu czasu wolnego. Martwią się również o studentów, dla których bardzo często niedziela jest jednym z dwóch dni, w których mogą dorobić, pracując najczęściej właśnie w handlu. 
 
Trwają też dyskusje nad tym, czy zakaz (lub ograniczenie) handlu w niedzielę nie spowoduje wzrostu bezrobocia. Również w tym przypadku zdania użytkowników Praca.pl są podzielone i nie ma jednoznacznego wniosku.

Mimo, że większość nie popiera zakazu, to przeważa opinia, że zakazanie handlu w niedzielę nie przyczyni się do spadku zatrudnienia – taką odpowiedź wybrało prawie 54% ankietowanych. 
 
Zwolennicy zakazu handlu w niedzielę twierdzą, że nie będzie też żadnej redukcji etatów, a nawet powstaną nowe. Druga strona, podpierając się badaniami, alarmuje, że spadnie zatrudnienie, nie tylko w handlu, ale też w firmach produkcyjnych oraz w sektorze usługowym. 
 
Praca.pl 

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Trzeba te sprawy jakoś uregulować, ustawa nie jest idealna, ale wydaje się że to krok w dobrą stronę

  ~Dobrochna   (17 listopada 2017 o 10:10)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Po poprawkach poselskich jest gotowa zaakceptować tę ustawę, głównei ze względu na małe sklepy które w walce z gigantami wymagają pomocy

  ~MarekP   (17 listopada 2017 o 09:56)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes