Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Dane GUS za II kwartał: wyższy wzrost konsumpcji, niższy inwestycji

03.09.2018 08:03  Gospodarka
Dane GUS za II kwartał:  wyższy  wzrost konsumpcji, niższy inwestycji
Wzrost PKB w relacji  rok do roku na poziomie 5,1% w kw. II przy tempie 5,2% w kw. I  oznacza kontynuację dobrej koniunktury.  Głównym czynnikiem  wzrostu  po stronie popytu była konsumpcja prywatna, z tempem wzrostu  4,9%. Wzrost  spożycia ogółem odpowiada za  blisko 3/4 wzrostu  ogólnego popytu.

Niespodzianką jest silny spadek dynamiki wzrostu inwestycji brutto w środki trwałe, z poziomu 8,1% w kw. I do 4,5% w kw. II. Według komunikatu GUS relacja  tych inwestycji do PKB wyniosła w kw II tylko 16,2%, czyli tyle samo co rok temu. Zatem w obszarze inwestycji  w dalszym ciągu  nie mamy poprawy, pomimo prawdopodobnie znacznego wzrostu inwestycji publicznych. 
 
Dla przedsiębiorców problemami ograniczającymi inwestycje są nadal głównie rosnące ryzyko inwestycyjne spowodowane agresywnymi zmianami prawnymi oraz rosnące trudności ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. W pierwszym półroczu saldo obrotów  z zagranicą miało  już  ujemny wpływ na wzrost PKB: silnie ujemny w kw. I i  jeszcze dodatni w kw. II. Ten stan rzeczy zapewne się utrzyma w najbliższych kwartałach.
 
Komentując dane GUS za  I półrocze minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że według oceny MF tempo wzrostu PKB osiągnęło maksimum w I półroczu, zmniejszy się do 4,5% w II półroczu oraz do 3,8% w roku 2019.  Ta ocena wydaje mi się  być realistyczna.

BCC

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes