Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Duże pieniądze czekają na zadłużone gospodarstwa

13.06.2019 12:55  Gospodarka
Duże pieniądze czekają na zadłużone gospodarstwa Według danych Krajowego Rejestru Długów zadłużenie w sektorze rolniczym przekracza kwotę 400 mln złotych. Złożyły się na to m.in. zeszłoroczne susze oraz zamknięcie rynków wschodnich. Wiele tysięcy gospodarstw znalazło się w tragicznej sytuacji finansowej. W tym roku weszła w życie ustawa o restrukturyzacji zadłużonych gospodarstw rolnych, która przewiduje w ciągu 6 lat pomoc finansową na poziomie prawie pół miliarda złotych.

Na mocy ustawy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR ) może udzielić dopłat do kredytów gospodarstw rolnych oraz pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie spłaty ich zadłużenia. Natomiast Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) może udzielić gwarancji na spłatę kredytu albo przejąć długi pod warunkiem przeniesienia całości lub części praw własności do nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. - Na chwilę obecną jedyną możliwością jest przejęcie długu przez KOWR, gdyż w pozostałym zakresie potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej.

Zobacz także: Erste Group podniósł prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,8% z 4,5%

Zgoda taka nie została jeszcze udzielona. Do czasu pełnego wdrożenia ustawy, możliwa jest restrukturyzacja na zasadach ogólnych, z której niektórzy rolnicy już skorzystali – tłumaczy Przemysław Furmanek z firmy doradczej Lege Advisors. Jego zdaniem, warto już dzisiaj przygotować się na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej, bo korzyści płynące z restrukturyzacji są znaczące. Na ten cel Skarb Państwa planuje przeznaczyć w kolejnych 6 latach prawie 500 mln złotych (w 2019 roku - 329,1 mln złotych; w 2020 roku - 129,6 mln złotych; w 2021 roku - 28,8 mln złotych; w 2022 roku - 2,7 mln złotych; w 2023 roku - 1,6 mln złotych; w 2024 roku - 600 tys. złotych).
Wniosek o dopłatę lub pożyczkę do ARMiR będzie można złożyć z zachowaniem przepisów ustawowych, dołączając do niego odpowiednie dokumenty - potwierdzające sytuację finansową oraz plan restrukturyzacyjny zaakceptowany przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego. Plan taki powinien obejmować:

    • opis sytuacji gospodarstwa rolnego przed uzyskaniem pomocy publicznej oraz opis po uzyskaniu;
    • analizę i ocenę stanu ekonomiczno-finansowego;
    • opis działań restrukturyzacyjnych;
    • wskazanie źródeł finansowania działań oraz prognozę efektów ekonomiczno-finansowych;
    • harmonogram wdrożenia działań zawartych w planie restrukturyzacyjnym;
    • określenie okresu restrukturyzacji, kiedy gospodarstwo rolne odzyska zdolność pokrywania kosztów oraz spłaty zobowiązań.

Po zaakceptowaniu wniosku zawierana jest umowa dotycząca dofinansowania, obejmująca szczegółowe warunki bazujące na planie restrukturyzacyjnym.

Gdzie szukać pomocy przy przygotowaniu wniosku, planu restrukturyzacyjnego oraz kompletowaniu dokumentów? - Zdecydowanie u doradców restrukturyzacyjnych, którzy mają bogate doświadczenie w tworzeniu tego rodzaju dokumentów. Doradcy podpowiedzą generalnie w kwestii wyboru najskuteczniejszego rozwiązania dla zadłużonego gospodarstwa rolnego – przekonuje Przemysław Furmanek z firmy doradczej Lege Advisors.


Lege Advisors


startupy.tv| Sebastian Czarnota, Digital Fingerprints   Mateusz Namysł, #33 PODSUMOWANIE MIESIĄCA (08.02.2019)
 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes