Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

E. Rafalska i S. Szwed o nowych rozwiązaniach dla rynku pracy

11.07.2018 12:31  Gospodarka
E. Rafalska i S. Szwed o nowych rozwiązaniach dla rynku pracy Efektywniejsza pomoc osobom szukającym zatrudnienia i przedsiębiorcom poszukującym pracowników to główny cel projektu ustawy o rynku pracy - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Dzięki nowym rozwiązaniom skuteczniej aktywizowane mają być osoby długotrwale bezrobotne. Projekt został przesłany do konsultacji społecznych. Jak zaznaczyła minister Rafalska, nowe przepisy zwiększą elastyczność działania urzędów pracy. Pomoc świadczona przez urzędy będzie bardziej dostępna. Mają być zniesione na przykład ograniczenia wiekowe przy przyznawaniu bonów stażowych, szkoleniowych i zasiedleniowych.

Podwyższona zostanie kwota stypendium stażowego. Długotrwale bezrobotni oraz bezrobotni bez kwalifikacji będą mieli pierwszeństwo w uzyskaniu skierowania na szkolenie. Będą też ułatwienia dla obywateli polskich powracających do kraju z zagranicy. Będą oni mogli korzystać z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej bez konieczności rejestrowania się w urzędzie pracy.

Wiceminister Stanisław Szwed wyjaśnił, że projekt przewiduje też ułatwienia w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Okres, w którym cudzoziemcy mogliby pracować w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy ma być wydłużony do 12 miesięcy . Obecnie na podstawie oświadczeń obywatele m.in. Ukrainy, Białorusi, czy Rosji mogą wykonywać krótkoterminową pracę w Polsce do 6 miesięcy.

Będą też zmiany w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy, które mają być przekształcone w Państwowe Centrum Aktywizacji Młodzieży. Działania takiego centrum mają być skoncentrowane na młodzieży w wieku od 14 do 25 lat.
Minister Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że nowy projekt ustawy o rynku pracy, który ma zastąpić dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, powstał na skutek istotnych zmian na rynku zatrudnienia. "Bezrobocie znacząco spadło i w porównaniu z rokiem 2003-2004 mamy w Polsce o 2 miliony 400 tysięcy bezrobotnych mniej" - mówiła minister rodziny.

"Jest to sytuacja, na którą czekaliśmy przez wiele lat ale która rodzi nowe wyzwania. Liczba osób bezrobotnych jest już poniżej 1 miliona i pracodawcy mają problem z niedoborem pracowników" - podkreśliła.

Przedstawiciele resortu zwrócili uwagę, że tak niskie bezrobocie pozwala udzielić większego wparcia tym osobom, które pracy poszukują. Poinformowali również, że projekt zakłada wyższy zasiłek - w wysokości 130 procent zasiłku podstawowego dla bezrobotnych posiadających co najmniej 30-letni okres zatrudnienia.

IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes