Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Eksperci: pilna modernizacja polskiego ciepłownictwa warunkiem poprawy jakości powietrza

23.11.2017 13:56  Gospodarka
Eksperci: pilna modernizacja polskiego ciepłownictwa warunkiem poprawy jakości powietrza Eksperci są zdania, że pilna modernizacja polskiego ciepłownictwa jest warunkiem poprawy jakości powietrza i pozbycia się smogu. Think tank Forum Energii przygotował raport "Transformacja ciepłownicza 2030. Małe systemy ciepłownicze".

Jeden z jego autorów Jan Rączka, podkreśla, że Polska potrzebuje nowej jakości ciepła, by mniej zanieczyszczać powietrze.

Według niego, przyszłością ciepłownictwa są m.in. energooszczędność i kotły na biomasę. Wydatki na wymianę źródeł ciepła szacowane są na 13-14 miliardów złotych, co przełoży się do 2030 roku na wzrost kosztów ciepła dla gospodarstw domowych o 25 procent.

"Ale w tym czasie wzrosną też ich dochody, dlatego udział wydatków na ciepło w budżetach gospodarstw domowych nie wzrośnie" - dodaje.

W ocenie Jana Rączki, do 2030 roku rynek ciepła będzie się zmieniał. "Będzie się powiększał w zakresie ciepłej wody użytkowej, natomiast kurczył się w przypadku ciepła do ogrzewania pomieszczeń, co jest związane m.in. z postępującą termomodernizacją" - wyjaśnia.

Forum Energii rekomenduje przygotowanie krajowego programu termomodernizacji budynków oraz planu modernizacji ciepłownictwa, tak by nie inwestować w źródła, których moce nie będą w pełni wykorzystane.

IAR 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes