Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Emilewicz: Polska ma szansę na 4% wzrostu PKB w tym roku

15.02.2019 10:55  Gospodarka
Emilewicz: Polska ma szansę na 4% wzrostu PKB w tym roku Sytuacja gospodarcza w Polsce będzie w tym roku nieco trudniejsza, ale dynamika wzrostu PKB ma szansę wynieść 4% wobec 5,1% zanotowanych w 2018 r., uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Ten rok będzie nieco trudniejszy, dlatego, że zmieniają się m.in. warunki u naszych sąsiadów. Pamiętamy o spadku dynamiki gospodarczej, ale będzie to przy zbudowanej bardzo dużej bazy, którą udało nam się osiągnąć w ciągu 3 lat. Prognozy zagranicznych instytucji najczęściej były zaniżone w stosunku do tych, które faktycznie zostały przez nas osiągnięte" - powiedziała Emilewicz podczas konferencji prasowej.

Zobacz także: Polska gospodarka trzyma się mocno

"Nie bałabym się mówić o 4% z przodu" - dodała minister, odpowiadając na pytanie, ile w tym roku może wynieść wzrost gospodarczy w Polsce.

Prognozy Komisji Europejskiej na ten rok zakładają, że w Polsce dynamika wzrostu PKB w tym roku wyniesie 3,5%, Bank Światowy zakłada 4%, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zakłada wzrost na poziomie 3,6%. Szacunki na ubiegły rok tych instytucji wynosiły odpowiednio: 4,2%, 4% i 4,1%, przypomniał resort.

Emilewicz podkreśliła, że Polska jako trzeci kraj w UE zakończył ubiegły rok na poziomie 5,1% pod względem wzrostu gospodarczego.

"Na dynamikę PKB na ten rok patrzymy ze względnym optymizmem. Poduszki mamy dosyć napięte i myślę, że przejdziemy suchą stopą zmiany cyklu koniunkturalnego" - stwierdziła minister.

Zobacz także: Wzrost PKB wyniesie nieco ponad 4% r/r w I kw. 2019 r.

Dodała, że w tym roku również należy oczekiwać nowych projektów ze strony zagranicznych inwestorów zainteresowanych inwestycjami w Polsce.

"Biorąc pod uwagę zagraniczne bezpośrednie inwestycje w Polsce, myślę, że w tym roku będziemy mieli jeszcze kilka niespodzianek m.in. z szeroko pojętej branży motoryzacyjnej" - powiedziała także minister.

Według niej, inwestycje w ub.r. wzrosły o 7%. "Pozytywnie odbieramy inwestycje firm w urządzenia i maszyny. Biorąc pod uwagę podpisywane umowy dot. funduszy unijnych to patrzymy optymistycznie i oczekujemy stabilnego wzrostu w tym roku" - dodała.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Bloober Team SA, Piotr Babieno - Prezes Zarządu, #315 ZE SPÓŁEK   Omnichannel przyszłością rynku finansowego
 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes