Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Emilewicz: Wzrost PKB powinien utrzymać się powyżej 5% r/r w IV kwartale

30.11.2018 12:03  Gospodarka
Emilewicz: Wzrost PKB powinien utrzymać się powyżej 5% r/r w IV kwartale Wzrost PKB, który wyniósł 5,1% r/r (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) w III kw., powinien utrzymać się powyżej 5% r/r także w ostatnich trzech miesiącach tego roku, prognozuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Oczekujemy utrzymania tempa wzrostu PKB również w IV kwartale na poziomie powyżej 5%. Będzie to w dużej mierze efekt realizacji projektów inwestycyjnych zamykanych z końcem roku. Konsumpcja powinna utrzymać tempo ok. 4%, przy czym silny wzrost dochodów dyspozycyjnych może dodatkowo wspierać poziom realizowanej konsumpcji, podobnie wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w październiku (7,8% rok do roku) czy pozytywne nastroje wśród konsumentów w listopadzie" - napisała Emilewicz w komentarzu do danych GUS.

Minister podkreśliła, że "tak dobry wynik" w III kw. był możliwy dzięki rosnącej o 4,2% konsumpcji, wspieranej dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wzrastającym solidnie - o 9,9% - inwestycjom.

"Relatywnie wysoka dynamika inwestycji w dużej mierze wynika z cyklu koniunkturalnego. Wzrostowi inwestycji prywatnych sprzyjają niskie stopy procentowe i dobra sytuacja gospodarstw domowych. Mieszkań oddanych do użytkowania na koniec września było o 4,3% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku" - wskazała także Emilewicz.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował dziś, że produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 5,1% r/r w III kw. 2018 r. Urząd wskazał, że w III kwartale 2018 r. głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego był popyt krajowy, którego wzrost w skali roku wyniósł 6,2% i był wyższy od notowanego w II kwartale 2018 r. (wzrost o 4,4%).

Akumulacja brutto zwiększyła się (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) o 14,6% w III kw. 2018 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 9,9% (wobec wzrostu akumulacji o 4,2% oraz nakładów brutto na środki trwałe o 4,7% kwartał wcześniej).


ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes