Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Enea spodziewa się poprawy w wydobyciu i wytwarzaniu, obrót pod presją w 2019

21.03.2019 15:07  Gospodarka
Enea spodziewa się poprawy w wydobyciu i wytwarzaniu, obrót pod presją w 2019 ENEA przewiduje pozytywne trendy w segmentach wydobycie i wytwarzanie w 2019 roku, stabilną sytuację w segmencie dystrybucji, natomiast zakłada, że segment obrót znajdzie się pod presją, głównie ze względu na wpływ ustawy o zmianie cen energii elektrycznej, podała spółka.

"Zdecydowanie liczymy na to, że w wydobyciu wyniki LW Bogdanka poprawią się, dzięki spodziewanemu wzrostowi wydobycia oraz nadal rosnącym lub przynajmniej stabilnym cenom węgla" - powiedział wiceprezes Enei ds. finansowych Piotr Olejniczak na konferencji prasowej. 

Zobacz także: 

"Chcemy przygotować Bogdankę do elastycznego wydobycia w granicach 9-9,4 mln ton, tak by mogła reagować na wydarzenia na rynku" - dodał prezes spółki Mirosław Kowalik.

W 2018 roku EBITDA segmentu wydobycie wyniosła 469,7 mln zł i była o 33,7% niższa r/r.

Jeśli chodzi o wytwarzanie, Enea spodziewa się w 2019 r. wzrostu wolumenu produkcji energii elektrycznej, przy raczej stabilnych cenach hurtowych, co również powinno się przełożyć na wzrost wyniku EBITDA, mimo wysokiej ceny uprawnień do emisji CO2.

W 2018 roku EBITDA segmentu wytwarzanie wyniosła 868,7 mln zł, 18,1% więcej r/r.

Stabilna sytuacja w tym roku zakładana jest w obszarze dystrybucja, który w 2018 r. przyniósł 1,11 mld zł EBITDA (wzrost o 3,5% r/r).

"W przypadku segmentu obrót sygnalizujemy, że może on nadal znajdować się pod presją. Nie wiemy, jaki będzie ostateczny wpływ ustawy o zmianie cen energii, natomiast sądzimy, że koszty obowiązków ekologicznych powinny być raczej stabilne" - powiedział Olejniczak.

W 2018 roku EBITDA segmentu obrót była ujemna i wyniosła 76,3 mln zł (spadek o 142,9%).

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

ISBnews


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 7: Konrad Okła - REITy   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #40
 

Notowania ENEA
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes