Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Forum Dialogu Mieszkaniowego w Warszawie

21.06.2018 13:01  Gospodarka
Forum Dialogu Mieszkaniowego w Warszawie Program Mieszkanie na start i specustawa to priorytetowe propozycje rządu w zakresie polityki mieszkaniowej - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas otwarcia Forum Dialogu Mieszkaniowego w Warszawie. O wyzwaniach stojących przed rynkiem nieruchomości na PGE Narodowym dyskutują między innymi eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Program Mieszkanie na start adresowany jest do osób, których nie stać na zakup mieszkania na kredyt, ale mają zbyt wysokie dochody, by otrzymać mieszkanie komunalne. Zakłada, że najemcy nowych mieszkań przez maksymalnie 9 lat będą otrzymywali dopłaty do czynszów.

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział przyspieszenie prac nad projektem Mieszkanie Plus. W przyszłym roku rząd chce rozpocząć w tym systemie budowę 100 tysięcy mieszkań. ,,Projekt, oprócz realizacji celu społecznego, jakim jest wsparcie rodzin w wynajmie mieszkania i z szansą na stanie się później jego właścicielem, będzie spełniał również funkcję inwestycyjną.

Dopłaty będą stosowane w przypadku zasiedlania mieszkań po raz pierwszy, dzięki czemu chcemy wykreować nowe inwestycje mieszkaniowe na wynajem, które wypełniłyby lukę rynkową - dodał. Pierwszym krokiem - zdaniem wiceministra - jest przyjęty 12 czerwca przez radę ministrów projekt ustawy o pomocy Państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera, do 2030 roku zwiększy się liczba budowanych mieszkań z obecnych 180 tysięcy do 250 tysięcy rocznie. Jak podkreślał Artur Soboń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, ułatwieniem dla inwestorów ma być specustawa mieszkaniowa. ,,To jest ustawa, która pozwoli realizować inwestycje szybciej, w zamian za wysokie standardy urbanistyczne. To jest taki nasz kontrakt z rynkiem, mówimy - masz możliwości budowy na terenach, na których dzisiaj to nie było możliwe, ale w zamian oczekujemy bardzo wysokich standardów" - dodał Artur Soboń.

Zadanie nie będzie jednak łatwe, bo - jak podkreślała Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektor Fundacji Habitat for Humanity Poland, potrzeby mieszkaniowe Polaków są ogromne. ,,Sześćdziesiąt procent młodych osób w wieku 24-35 lat zamieszkuje z rodzicami, seniorzy potrzebują mieszkań dostosowanych do ich potrzeb, to są także gigantyczne kolejki po lokale socjalne - w dużych metropoliach 2, 4 lata, w małych miejscowościach do 20 lat - wylicza Magdalena Ruszkowska-Cieślak.

Po południu uczestnicy Forum Dialogu Mieszkaniowego mają uczestniczyć w zajęciach warsztatowych. Ich celem ma być wypracowanie rozwiązań dla inwestorów, samorządów i urbanistów, by zwiększyć tempo inwestycji oraz zapewnić dach nad głową zwłaszcza średniozamożnej i najuboższej grupie Polaków.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes