Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

GPW ma 2-cyfrowy potencjał wzrostu w br., złoty pozostanie stabilny

07.03.2019 12:11  Gospodarka
GPW ma 2-cyfrowy potencjał wzrostu w br., złoty pozostanie stabilny Warszawska giełda ma w tym roku "potencjał wzrostowy, dwucyfrowy", na rynku obligacji można oczekiwać wzrostu rentowności ze względu na dobrą sytuację gospodarki; z kolei kurs złotego powinien w tym roku być raczej stabilny, poinformował dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego Mariusz Adamiak, przedstawiając prognozy banku.

"Giełda ma potencjał wzrostowy i dwucyfrowy, jeśli chodzi o ten rok, gdyż inwestorzy się zmierzyli z zagrożeniami w gospodarce globalnej i krajowej" - powiedział Adamiak podczas konferencji prasowej.

Od początku tego roku indeks WIG zyskał na wartości 3,9%.

"Możemy się spodziewać w dalszej części roku wyższych rentowności naszych obligacji. Lepsza od oczekiwań sytuacja gospodarcza 'pchnie' je w górę. Pod koniec roku inwestorzy zaczną się zastanawiać nad nowym pakietem fiskalnym PiS i przyszły rok będzie większym wyzwaniem, co może oznaczać większe emisje papierów skarbowych; końcówka roku może być pod presją" - dodał. 

Zobacz także: Komentarz poranny 05.03.2019

Według banku, kurs złotego powinien w tym roku pozostać raczej stabilny.

"W dalszej części roku złoty raczej będzie stabilny. Trochę osłabi się dolar, co powinno dać pozytywny impuls złotemu. Nie jest w naszym interesie, by złoty był zbyt mocny. W przyszłym roku pojawia się dylematy sytuacji fiskalnej - euro/ złoty będzie wynosił 4,30-4,35 pod koniec roku" - powiedział też dyrektor.

Ok. 12-ej na rynku walutowym za euro płacono ok. 4,30 zł.

"Stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2020 roku i być może dłużej. Nie sprzyja temu dynamika PKB, która będzie się obniżać, także inflacja pozostanie niska w tym roku" - powiedział główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak podczas konferencji.

"Nasza prognoza inflacji na przyszły rok to 2,6%, ale będzie to inflacja w granicach dopuszczalnych odchyleń od celu. Nie będzie argumentów za zmianą stóp procentowych" - podsumował Bujak.

Zobacz także: Inflacja będzie przekraczać 2,5% od II półr., bez skutków dla stóp

Na bieżący rok przewidywana przez PKO BP to 1,7% r/r.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: DŁUGOTERMINOWA ANALIZA INDEKSÓW mWIG40 i sWIG80 | Analiza techniczna   Jak budować portfel inwestycyjny na lata? Przegląd różnych klas aktywów
 

Notowania WIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes