Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Goście Forum Ekonomicznego w Krynicy o wartościach europejskich

06.09.2018 19:32  Gospodarka
Goście Forum Ekonomicznego w Krynicy o wartościach europejskich Sesja plenarna "Europa w poszukiwaniu wartości" zakończyła XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. W sesji wzięli udział między innymi marszałek Sejmu Marek Kuchciński i metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Marek Kuchciński zwrócił uwagę na to, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej, dużo wnoszą w rozwój Unii Europejskiej. Zdaniem marszałka, ten wkład to między innymi przywiązanie do wolności i niepodległości. "Do takich wartości bym zaliczył wolność i świadomość, że jest ona jedną z wartości w naszym życiu codziennym, publicznym i politycznym. Do takich wartości zaliczyłbym też świadomość potrzeby niepodległości. Wydaje się, że z perspektywy Europy zachodniej, te dwa pojęcia są niedoceniane i zapomniane" - powiedział marszałek Sejmu.

Marek Kuchciński zwrócił też uwagę na to, że wartości europejskie, które powinny obowiązywać, mają swoje korzenie w historii. "Wartości europejskie, które dziś powinny obowiązywać i które obowiązują, takie jak prawa człowieka, mają swoje zakorzenienie w jednym systemie. Jest nim system wartości chrześcijańskich. One mają swoje zakorzenienie w filozofii greckiej, prawie rzymskim i chrześcijaństwie" - powiedział Marek Kuchciński.

Arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski powiedział, że wartością podstawową powinno być poszanowanie ludzkiej godności. "Każdy człowiek jest wartością samą dla siebie od chwili zaistnienia aż do śmierci. Ratując kulturę europejską, trzeba do tego wracać" - powiedział arcybiskup Jędraszewski.

W ostatniej sesji plenarnej XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, oprócz marszałka Kuchcińskiego i arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, wzięli udział: Angelo Farrugia - marszałek Izby Reprezentantów Malty, János Latorcai - wicemarszałek Zgromadzenia Narodowego Węgier, dziennikarz Jacek Karnowski oraz prezes TVP Jacek Kurski, który poprowadził dyskusję.

Patronat nad tegorocznym forum ekonomicznym w Krynicy objął nowy portal informacyjny Polskiego Radia: polskieradio24.pl.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes