Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Grecki rząd zawarł wstępne porozumienie z wierzycielami

02.05.2017 12:42  Gospodarka
Grecki rząd zawarł wstępne porozumienie z wierzycielami Grecki rząd zawarł wstępne porozumienie z wierzycielami. Otwiera to drogę do rozmów na temat zadłużenia kraju i jest warunkiem wypłaty kolejnej transzy z ostatniego programu kredytowego dla Grecji.

Po wielu miesiącach negocjacji rząd Aleksisa Tsiprasa, unijni wierzyciele i Międzynarodowy Fundusz Walutowy porozumieli się w sprawie warunków kończących drugą ocenę greckich reform. Grecki minister gospodarki Dimitris Papadimitriou oświadczył, że zostało zawarte porozumienie techniczne, które ma doprowadzić do zmniejszenia greckiego zadłużenia.

Zajmą się tym 22 maja przedstawiciele Eurogrupy.
Kolejne reformy gospodarcze, na które zgodził się grecki rząd muszą teraz zostać zaakceptowane przez parlament, a porozumienie zatwierdzone przez ministrów finansów Eurostrefy.

Reformy zakładają między innymi spore cięcia emerytur - do 18 procent, oraz znaczne obniżenie kwoty wolnej od podatku. Zostaną one wprowadzone w życie w 2019 roku.
Specjaliści podkreślają, że nie jest to najlepsze porozumienie, ale trzeba było zakończyć ocenę reform. Pozwoli to bowiem na stablilizację greckiej gospodark i przywróci równowagę systemowi bankowemu.

W lipcu Grecja musi spłacić kolejne siedem miliardów euro długów. Ostatni program kredytowy dla tego kraju opiewa na łączną sumę do 86 miliardów euro.

IAR

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes