Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Handlowe puzzle, czyli co decyduje o powodzeniu centrum handlowego

03.10.2018 13:12  Gospodarka
Handlowe puzzle, czyli co decyduje o powodzeniu centrum handlowego Klienci galerii handlowych chcą nie tylko robić w nich zakupy, ale spędzać wolny czas, korzystać z bogatej oferty gastronomicznej i rozrywkowej. Jednak o tym, które centrum odwiedzą decyduje w dużym stopniu odpowiedni dobór najemców.

Rynek powierzchni handlowych w Polsce jest coraz bardziej dojrzały i konkurencyjny dlatego, aby z sukcesem zawalczyć o coraz bardziej wymagających klientów, centra muszą wymyślić się na nowo, obrać odpowiednią strategię działania, mieć bogatszą ofertę oraz pełnić dodatkowe funkcje i usługi. 

- Właściciele galerii handlowych stoją obecnie przed dużym wyzwaniem, aby zaimponować atrakcyjną ofertą, która nie będzie powieleniem innych obiektów w mieście – mówi Anna Hofman, Associate, Dział Powierzchni Handlowych, Cushman & Wakefield.

Handlowe lokomotywy


Jednym ze sposobów na przyciągnięcie klientów są tzw. handlowe lokomotywy, czyli starannie dobrane atrakcyjne marki lub nowe koncepty sklepów, których nie mają inne centra handlowe. Jeszcze w tym miesiącu wielkim wydarzeniem w Blue City będzie otwarcie bardzo  oczekiwanego przez klientów, nowego sklepu IKEA. Trzecia w Warszawie IKEA, a pierwsza w tego typu w mniejszym formacie, zostanie wyposażona w niestandardowe rozwiązania i nowoczesne narzędzia prezentacji asortymentu, które umożliwią wygodne i łatwe dokonywanie zakupów. Wykwalifikowani pracownicy pomogą klientom znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące wyposażenia wnętrz oraz doradzą przy wyborze produktów. Wszystkie artykuły będzie można zamówić – również z pomocą pracownika – z dostawą do domu, natomiast na miejscu dostępna do nabycia będzie wybrana część asortymentu IKEA. W sklepie znajdzie się także zupełnie nowa przestrzeń Bistro i Cafe.

- Pozyskanie IKEA i stworzenie warunków dla tego typu sklepu, wymagało od nas podjęcia wielu odważnych i szybkich decyzji. Za to liczymy, że przyciągnie do naszego centrum około 1-2 mln klientów rocznie, którzy nie będą musieli już przebijać się przez całe miasto, aby zrobić zakupy w tej popularnej sieci – mówi Yoram Reshef, dyrektor generalny Blue City.


Wielofunkcyjne projekty


Centra handlowe to już nie tylko sklepy. Nadążając za zmieniającymi się trendami i potrzebami klientów, rozbudowują się lub przebudowują, stając się multi-funkcyjnymi projektami, łączącymi funkcje handlowe, gastronomiczne, rozrywkowe, a także biurowe i hotelowe.

Blue City przebudowuje obecnie 21,6 tys. mkw. powierzchni. Duże zmiany przechodzą przede wszystkim trzy najwyższe poziomy centrum, gdzie będzie skoncentrowana oferta rozrywkowa i gastronomiczna. W centrum powstaje pierwsze w Warszawie ośmiosalowe, nowoczesne kino Helios, największy klub fitness w Polsce Fit/One, nieznany jeszcze w Polsce koncept rozrywkowy TEPfactor. Trwa rozbudowa największej w Warszawie sali zabaw dla dzieci Inca Play, która zajmie 1,3 tys. mkw. Będą też nowe restauracje.

- W 2019 rok wejdziemy z zupełnie nowym Blue City, którego oferta będzie wyróżniała się na rynku. Mamy nadzieję, że inwestycje, jakie realizujemy spowodują, że odwiedzalność naszego centrum wzrośnie, zwłaszcza w niedziele niehandlowe, a restauracje i atrakcje rozrywkowe będą się uzupełniać w przyciąganiu klientów – mówi Yoram Reshef.

Jaki klient, takie centrum


Zmiany w centrach handlowych potwierdzają liczby. - W ostatnich latach udział gastronomii i rozrywki w centrach handlowych wzrósł z 5% do 10%, a w niektórych centrach nawet do 20%. Moda i zakupy mają w dalszym ciągu dominującą funkcję. Jednak klienci oprócz zakupów poszukują miejsc pod jednym dachem do spędzania wolnego czasu w komfortowych i atrakcyjnych warunkach – tłumaczy Anna Hofman.

Zdaniem Anny Wysockiej, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych z JLL Polska, wprowadzając zmiany, centra  powinny jednak pamiętać o oszacowaniu właściwej ich skali, czyli dostosowaniu do oferty komplementarnej lub typu odwiedzającego centrum klienta.

Obecnie centra handlowe nawet na chwilę nie mogą spocząć na laurach. Wciąż muszą szukać oryginalnych pomysłów, analizować badania i statystyki oraz szukać odpowiedzi na pytanie czego oczekują najemcy i klienci.Centrum Handlowym Blue City


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes