Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

PMI w strefie euro i wybory do PE w centrum uwagi w tym tygodniu

20.05.2019 12:47  Gospodarka
PMI w strefie euro i wybory do PE w centrum uwagi w tym tygodniu W tym tygodniu publikacja danych dotyczących majowych wskaźników koniunktury PMI w strefie euro będą ważne dla rynków finansowych, a także wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 23-26 maja, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). W tym tygodniu zostanie również opublikowana seria kwietniowych danych ze sfery realnej polskiej gospodarki.

"Pomimo oczekiwanego trendu dalszego stopniowego spowolnienia gospodarczego, oczekujemy wyraźnie wyższych wskaźników wzrostu (produkcji przemysłowej, budowlanej, sprzedaży detalicznej, dynamiki wynagrodzeń) ze względu na dużo korzystniejszy układ kalendarzowy" -  czytamy w raporcie analityków BOŚ Banku.

"Tegoroczne wybory do PE będą zapewne miały większe znaczenie w porównaniu do lat minionych. Taka sytuacja związana jest zarówno z prawdopodobnymi większymi zmianami poparcia dla największych partii oraz dla dotychczasowej polityki UE (migracja, zacieśnianie współpracy fiskalnej). Drugim, bardzo istotnym czynnikiem jest także większy wpływ wyników wyborów na sytuację  w krajowej polityce i perspektyw politycznych i gospodarczych poszczególnych krajów (np. Wielka Brytania - Brexit, Włochy - stabilność rządzącej koalicji, Hiszpania - skład koalicji krajowego rządu)" - czytamy dalej. 

Zobacz także: Przyspieszenie inflacji w Polsce może podbić notowania złotego

Ekonomiści podkreślają, że wszelkie informacje dotyczące publikacji danych, czy też sytuacji politycznej w Europie pozostaną w cieniu wątków globalnej polityki handlowej.

"Z pewnością brak zapowiedzi wzrostu ceł na import samochodów z UE przez USA jest bardzo dobrą informacją - w szczególności z punktu widzenia gospodarki polskiej. Jednocześnie jednak samo odroczenie takiej decyzji nie wyklucza tej opcji w przyszłości (nie można wykluczyć, że decyzja prezydenta USA jest podyktowana niechęcią dla prowadzenia równoległych negocjacji z UE i z Chinami). Decyzja o odroczeniu utrzymuje niepewność (choć oczywiście nieporównanie niższą wobec decyzji o podwyżce ceł) co samo w sobie także ma negatywne konsekwencje dla gospodarki poprzez kanał oczekiwań przedsiębiorstw" - wskazują ekonomiści.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: SPÓŁKI ENERGETYCZNE DWIE WSKAZÓWKI | Analiza techniczna   Inwestorzy.TV z wizytą w magazynach Nextbike Polska SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes