Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Emilewicz: Oczekujemy łagodnego wyhamowania wzrostu PKB w br. - do ok. 4% 

31.01.2019 10:59  Gospodarka
Emilewicz: Oczekujemy łagodnego wyhamowania wzrostu PKB w br. - do ok. 4%  Wzrost PKB na poziomie 5,1% w ubiegłym roku oznacza, że polska gospodarka weszła w 2019 rok w bardzo dobrej kondycji, ale oczekiwane jest łagodne wyhamowanie wzrostu - do ok. 4% w br., wynika z komentarza minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. 

"Polska gospodarka wciąż w czołówce. Po bardzo dobrym 2017 r., 2018 jest jeszcze lepszy. Według wstępnych szacunków GUS, wzrost gospodarczy wyniósł 5,1% (po trzech kwartałach to 5,2%). To jeden z najlepszych  wyników w Europie. Należy zaznaczyć, że solidne fundamenty polskiej gospodarki okazały się odporne w obliczu pogarszającej się sytuacji w naszym najbliższym otoczeniu, tj. większego od oczekiwanego spowolnienia gospodarczego w strefie euro, w szczególności w Niemczech czy narastającej niepewności związanej ze sposobem w jaki Wielka Brytania opuści Unię Europejską" - napisała minister w komentarzu. 

Zobacz także: W 2019 roku wzrośnie liczba upadłości

Wskazała, że główną siłą napędową naszej gospodarki pozostała konsumpcja prywatna, która w całym 2018 r. wzrosła o 4,5% (r/r). Dobra sytuacja gospodarstw domowych wspierana jest również przez: 1) wzrost wysokości przeciętnych wynagrodzeń (w 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,1%), 2) niską stopę bezrobocia (w XII 2018 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8%) oraz 3) relatywnie niską inflację (w 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 1,6%),co zwiększa ich siłę nabywczą. 

"W 2018 r. wyraźnie widoczny był także oczekiwany wzrost inwestycji prywatnych i publicznych (nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,3%), co świadczy m.in. o zwiększonej aktywności przedsiębiorstw w tej sferze" - czytamy również. 

"Jeśli chodzi o prognozy na ten rok, oczywiście chciałabym, aby udało nam się powtórzyć wynik z 2018 r. I wierzę w siłę polskich przedsiębiorców. Jednak realnie patrząc - zgodnie z cyklem koniunkturalnym i w ślad za globalnym spowolnieniem, oczekujemy, że w bieżącym roku nasza gospodarka będzie łagodnie wyhamowywać – do wzrostu o ok. 4%, co wciąż jest bardzo solidnym wzrostem (wg ustawy budżetowej 3,8%)" - powiedziała także Emilewicz, komentują wstępne dane GUS za 2018 rok. 

Zobacz takżeSytuacja finansowa 36% polskich rodzin poprawiła się, 19% pogorszyła w 2018

GUS podał dziś, że według wstępnych szacunków Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 5,1% r/r w 2018 r. wobec 4,8% wzrostu w poprzednim roku. W 2018 r. popyt krajowy wzrósł realnie o 5,3% wobec wzrostu o 4,9% w 2017 r. Spożycie ogółem w ub.r. wzrosło o 4,3%, w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych - o 4,5% (w 2017 r. wzrost odpowiednio: 4,5% i 4,9%)


ISBnewsZobacz także inne materiały wideo:

Paweł Szczepanik przedstawia: 'NA TRUPAKA PEŁNA PAKA' AKTUALIZACJA | Analiza techniczna   Recesja na horyzoncie czy okazja inwestycyjna? Jaki portfel na czas niepewności?
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes