Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Gorsze prognozy popytu wśród firm eksportowych i nieeksportowych w II kw.

19.04.2019 11:10  Gospodarka
Gorsze prognozy popytu wśród firm eksportowych i nieeksportowych w II kw. Pogorszyły się prognozy popytu wśród przedsiębiorstw eksportowych i nieeksportowych w II kw. br., a szczególnie w przypadku sektora eksportowego, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). 

"Spadek wskaźnika prognoz popytu odnotowano zarówno wśród nieeksporterów, jak i eksporterów, ale skala spadku była dużo głębsza wśród przedsiębiorstw sprzedających produkty lub usługi na rynkach zagranicznych. Silnie osłabienie wskaźnika prognoz eksportu sugeruje, że główną przyczyną oczekiwanego pogorszenia uwarunkowań popytowych w II kw. są gorsze prognozy popytu zagranicznego, wynikające z przewidywań niższego wzrostu gospodarczego w strefie euro, w tym w gospodarce niemieckiej" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw". 

Zobacz także: Nowe inwestycje w II kw. planuje 21,7% firm - o 2,4 pkt proc. mniej kw/kw

Zdaniem NBP, istotnym czynnikiem ryzyka eksportowego obok sytuacji w przemyśle niemieckim, pozostaje brak ostatecznych rozstrzygnięć w kwestii tzw. Brexitu.

W marcu 2019 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 2 761 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
ES-SYSTEM SA, Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu, #254 PREZENTACJE WYNIKÓW   Paweł Szczepanik przedstawia: FALE ELLIOTTA FAKTY I MITY | Analiza techniczna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes