Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Inflacja konsumencka wyniesie 1,7% r/r w kwietniu

15.04.2019 12:23  Gospodarka
Inflacja konsumencka wyniesie 1,7% r/r w kwietniu Inflacja konsumencka pozostanie na poziomie 1,7% r/r w kwietniu, prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

"W kwietniu 2019 roku oczekujemy sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia, a także wolniejszego wzrostu cen w transporcie. Tempo wzrostu cen żywności powinno być nieznacznie niższe niż w marcu. W ocenie DAG MPiT, w kwietniu 2019 roku miesięczny wskaźnik cen powinien wynieść 0,4%, natomiast roczny 1,7%" - czytamy w komentarzu. 

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu 2019 roku wzrosły o 0,3% w porównaniu z lutym br. W porównaniu z marcem 2018 roku ceny wzrosły o 1,7%. Dane są zbliżone do formułowanych przed miesiącem oczekiwań MPiT. 

Zobacz także: Inflacja rośnie zgodnie z planem

"Wzrost cen w marcu był wynikiem przyspieszenia wzrostu cen w transporcie, sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia, rosnących - chociaż wolniej niż w lutym - cen żywności, a także cen dóbr i usług związanych z mieszkaniem" - czytamy dalej w komentarzu resortu. 

Stabilizacja cen jest także widoczna w światowych cenach żywności. Według FAO, indeks cen żywności utrzymał się na stałym poziomie, osiągając w marcu br. 167 pkt. To przede wszystkim efekt wzrostu cen przetworów mlecznych i mięs, zrównoważony spadkiem cen zbóż, ropy i cukru, wskazał resort. 

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Jak inwestować w condohotele   Enea SA, Piotr Olejniczak - Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, #253 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes