Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Jednomyślne poparcie unijnych ministrów dla KE w sprawie ceł na stal

13.03.2018 19:43  Gospodarka
Jednomyślne poparcie unijnych ministrów dla KE w sprawie ceł na stal Unijni ministrowie finansów jednomyślnie poparli Komisję Europejską w sprawie ceł importowych na stal i aluminium, które zamierzają wprowadzić Stany Zjednoczone. Komisja w rozmowach z Waszyngtonem domaga się wyłączenia Europy z ceł. W przeciwnym razie grozi działaniami odwetowymi.

Unijni ministrowie finansów, na spotkaniu w Brukseli, jednomyślnie uznali, że wprowadzenie ceł na europejskie produkty jest nie do zaakceptowania. Potwierdzili tym samym stanowisko Komisji. "Wierzymy w handel oparty na takich zasadach, na których korzystają wszyscy, ale samodzielne ustalanie taryf to straty dla wszystkich" - mówił dziś przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker. Komisja, która ma w Unii wyłączne kompetencje w sprawach handlowych, otrzymała dziś wsparcie krajów członkowskich. "Oczekujemy większej jasności od Amerykanów w najbliższych dniach i będziemy zabiegać o wyłączenie z ceł. Ale, jak zawsze, musimy przygotować się na każdą sytuację" - dodał szef Komisji.

Powstała już wstępna lista amerykańskich produktów, które mają być objęte karnymi cłami, jeśli Stany Zjednoczone nie wyłączą Europy z taryf na stal i aluminium. Na liście są między innymi motocykle, dżinsy, burbon, masło orzechowe i sok pomarańczowy. Produkty zostały dobrane w taki sposób, by wywrzeć presję na senatorów i kongresmenów pochodzących ze stanów, które straciłyby na wprowadzeniu karnych ceł.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes