Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

KE na temat produktów gorszej jakości publikuje wytyczne

26.09.2017 13:56  Gospodarka
KE na temat produktów gorszej jakości publikuje wytyczne Komisja Europejska, proszona przez Słowację i Węgry o interwencje w sprawie gorszej jakości produktów, opublikowała wytyczne. Wbrew oczekiwaniom, nie zdecydowała się na nowe regulacje, ale przypomniała o konieczności przestrzegania tych istniejących.

Od lat w sprawie jakości produktów na alarm biją przede wszystkim Słowacja i Węgry wspierane przez inne kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej skarżąc się na przykład, że żywność i detergenty są sprzedawane gorszej jakości aniżeli w zachodniej części kontynentu. Chodzi także o napoje gazowane słodzone syropem gorszej jakości, o niską zawartość miższu owocowego w sokach, ryby w produktach rybnych czy czekolady w maśle czekoladowym. Więcej jest natomiast konserwantów i stabilizatorów.

Międzynarodowe koncerny odpowiadają, że dostosowują się do lokalnych upodobań i uwarunkowań. Czechy zaproponowały więc zmianę przepisów, by firmy sprzedawały wyroby o tym samym składzie w całej Unii, ale Komisja Europejska przedstawiła jedynie wytyczne. Przypomniała, że międzynarodowe koncerny muszą przestrzegać obecnych przepisów, a władze unijnych krajów powinny je egzekwować. Chodzi na przykład o obowiązkowe podawanie składu produktów.

Komisja zapowiedziała też wprowadzenie jednolitej, unijnej metody testów. "Handlowcy i producenci mówili nam, że korzystamy z różnej metodologii badań w różnych krajach i wyniki nie są wiarygodne" - powiedziała komisarz do spraw konsumentów Vera Jourova. Komisja finansuje też kontrole jakości produktów w unijnych krajach i przeznaczyła milion euro na prace związane z gromadzeniem danych i egzekwowaniem przepisów.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes