Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Legalni pracownicy z zagranicy zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych

11.07.2018 16:17  Gospodarka
Legalni pracownicy z zagranicy zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych W Polsce pracuje półtora miliona cudzoziemców z państw trzecich - szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Ponad 430 tysięcy z nich odprowadza składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasilają w ten sposób Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są między innymi emerytury i renty - podkreśla wiceminister Stanisław Szwed.

Składki płyną od osób, które pracują na umowę zlecenie, która jest ozusowana do minimalnego wynagrodzenia lub umowę o pracę.

Minister Szwed wyjaśnił, że cudzoziemcy przybywający do pracy w Polsce pracują na różnych warunkach. Pierwszą grupą są osoby, które otrzymują zezwolenie na pracę, drugą grupą osoby, które otrzymują zezwolenia sezonowe. Trzecia grupa to osoby przybywające na krótkoterminowe okresy zatrudnienia czyli tzw. oświadczenia. Dotyczy to obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Gruzji i Mołdawii.

Minister Szwed poinformował również, że resort jest na etapie wstępnych rozmów z ministerstwem Filipin w sprawie podpisania dwustronnej umowy o zatrudnieniu pracowników. Zaznaczył, że Filipińczycy mogliby zająć się w Polsce opieką nad osobami starszymi.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes