Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Litwa kupuje norweskie systemy obrony przeciwlotniczej

13.10.2017 14:43  Gospodarka
Litwa kupuje norweskie systemy obrony przeciwlotniczej Litwini wzmacniają swoją obronę powietrzną i kupują od Norwegów system NASAMS - poinformował tamtejszy resort obrony.

Umowa z Norwegami ma być podpisana w ciągu najbliższych dwóch tygodni - poinformowała agencja BNS powołując się na rzeczniczkę litewskiego ministerstwa obrony Vitę Ramanauskaite. Litwa na ten zakup przeznaczy ponad 100 mln euro, a wojsko ma być wyposażone w system do 2020 roku.

Ochrona nieba jest jednym z najsłabszych punktów obronnych Krajów Bałtyckich. Litwa, Łotwa i Estonia dysponują systemami obrony powietrznej krótkiego zasięgu, który wynosi od 3 do 5 km. Norweskie rakiety mogą wzbić się na wysokość 15 km i trafić w cel oddalony o kilkadziesiąt kilometrów. Jest to jeden z elementów budowy wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej.

Litwini już wcześniej kupili w Polsce zestawy przenośnych rakiet "ziemia - powietrze" bardzo krótkiego zasięgu typu "Grom". Przed tygodniem przewodniczący Komisji Obrony Narodowej polskiego Sejmu, Michał Jach, mówił, że system obrony przeciwrakietowej jaki w przyszłości kupi Polska, będzie też chronił litewską przestrzeń powietrzną.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes