Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Luksemburg - Czechy blokują niższy VAT na książki elektroniczne

16.06.2017 11:27  Gospodarka
Luksemburg - Czechy blokują niższy VAT na książki elektroniczne Czechy blokują decyzję Unii Europejskiej, dotyczącą wprowadzenia zredukowanej stawki podatku VAT na książki elektroniczne. Domagają się bowiem korzystnej dla siebie decyzji w sprawie dyrektywy, która ma pomóc walczyć oszustwami podatkowymi.

Te sprawy są omawiane na spotkaniu ministrów finansów 28 krajów Unii w Luksemburgu. Nieoczekiwany sprzeciw Czech powoduje, że unijni ministrowie nie mogą zaakceptować zredukowanej stawki podatku VAT na e-książki, czytane na komputerach, tabletach, smartfonach lub czytnikach cyfrowych. W sprawach podatkowych obowiązuje bowiem w Unii jednomyślność.

Czechy nie chcą się zgodzić na redukcję podatku, bo ich propozycja przepisów, dotycząca mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkowego pozwalającego walczyć z oszustwami, nie uzyskała poparcia. Wiele krajów argumentowało, że koszty kontroli będą zbyt wysokie.

W kuluarach można usłyszeć, że rząd w Pradze podszedł do sprawy ambicjonalnie i w odpowiedzi na wątpliwości postanowił zablokować propozycję niższego VAT-u na książki elektroniczne, na którym zależy prawie wszystkim krajom. Od dawna europejskie rządy zabiegały, by Komisja zaproponowała przepisy, traktujące e-książki tak samo, jak książki tradycyjne, i by zostały one objęte zredukowanym VAT-em.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes