Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

MF podniósł prognozę wzrostu PKB na ten rok do 4% w ramach APK

15.04.2019 12:09  Gospodarka
MF podniósł prognozę wzrostu PKB na ten rok do 4% w ramach APK W Aktualizacji planu konwergencji (APK), którą rząd zajmie się po Wielkanocy, została podniesiona m.in. prognoza wzrostu PKB na ten rok do 4% z 3,8%, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska.

"Do 30 kwietnia mamy obowiązek przekazać Aktualizację do Komisji Europejskiej, więc bardzo intensywnie nad nią pracujemy i zakładam, że do konsultacji przekażemy ją w bieżącym tygodniu, pewnie jutro i Rada Ministrów się zajmie tym planem po Świętach" - powiedziała Czerwińska podczas spotkania z dziennikarzami.

"W aktualizacji planu konwergencji podnieśliśmy naszą prognozę wzrostu PKB do 4% z 3,8% zapisaną w budżecie na ten rok" - dodała.

Minister podkreśliła, że obecny deficyt budżetowy zakładany na poziomie 1,7% na 2019 na razie nie będzie weryfikowany.

"Nie będziemy go weryfikować ze względów na oczekiwane o ok. 9 mld zł wyższe wykonania dochodów podatkowych, plus naturalne oszczędności. Na razie do APK nie zweryfikowaliśmy tego szacunku" - powiedziała Czerwińska.

Jej zdaniem, obecne proponowane zmiany muszą zmieścić się m.in. w regule wydatkowej.

Zobacz także: Deficyt 'general government' Polski wzrośnie do 2,6% PKB w 2020 r.

"Te wszystkie kroki i kolejne etapy muszą się mieścić we wszystkich regułach, gdyż jest to gwarancja stabilności finansów publicznych. Jesteśmy w stanie realizować te propozycje zgodnie z regułami, bez przekroczenie deficytu 3% PKB" - powiedziała minister.

Według niej, być może pojawią się propozycje po stronie dochodowej budżetu.

"Być może zostanie zaproponowane uzyskiwanie nowych źródeł dochodów np. po stronie akcyzy, gdzie są prowadzone pewne analizy" - wskazała Czerwińska.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Branża windykacyjna Okiem ANALITYKA #41, Wojciech Bartosik   Popytowe podejście do innowacji
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes