Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

MPiT: Eksport wzrośnie o ok. 6%, a import o ok. 5% w 2019 r.

31.07.2019 15:36  Gospodarka
MPiT: Eksport wzrośnie o ok. 6%, a import o ok. 5% w 2019 r. Eksport towarów wzrośnie o ok. 6% do ok. 237 mld euro, a import wzrośnie o ok. 5% do ok. 239,6 mld euro w całym 2019 r., prognozują analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

Zdaniem MPiT dotychczasowy wysoki wzrost polskiego eksportu towarów (po 5 miesiącach zwiększył się o ok. 6,5%), potwierdza relatywnie dużą odporność naszych eksporterów na słabszą koniunkturę zewnętrzną. 

"Uwzględniając tę tendencję oraz: 

- obecny silny wzrost polskiej gospodarki i korzystne perspektywy jej wzrostu w 2019 r. (w lipcu Komisja Europejska podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2% do 4,4%. Zgodnie z nimi Polska, wraz z Węgrami (również wzrost o 4,4% PKB), będzie drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE; 

Zobacz także: Dane o produkcji za VI skłaniają do rewizji prognoz wzrostu PKB wg analityków- szacunki KE, wg których w bieżącym roku popyt wewnętrzny, zwłaszcza spożycie w sektorze gospodarstw domowych, w dalszym ciągu stanowić będzie siłę napędową wzrostu gospodarczego UE, do czego przyczynia się - wciąż dobra - sytuacja na rynku pracy, uznajemy za zasadne dokonanie korekty w górę oczekiwań dot. dynamiki polskiego eksportu towarów w całym 2019 r. Jednocześnie podtrzymujemy nasze projekcje dot. dynamiki importu. Oczekujemy, że w całym 2019 roku: eksport towarów wzrośnie o ok. 6% (do ok. 237 mld euro),  import towarów wzrośnie o ok. 5% (do ok. 239,6 mld euro), deficyt obrotów towarami wyniesie ok. 2,6 mld euro" - napisano w komentarzu resortu.

"Te projekcje obarczone są jednak pewnym ryzykiem i będą w znacznej mierze determinowane rozwojem sytuacji w handlu światowym (napięcia na linii USA-Chiny, USA-UE), polityką kursową USA oraz sytuacją na Bliskim Wschodzie (napięcia w tym regionie grożą znacznym wzrostem cen ropy). Natomiast w UE głównym źródłem niepewności pozostaje brexit" - podsumowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emiewicz. 

Z ostatecznych danych GUS opublikowany dzisiaj wynika, że w 2018 roku eksport towarów z Polski wzrósł o 8,2% osiągając 223,6 mld euro, zaś import o 10,7% uzyskując 228,2 mld euro. 

ISBnews  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Albert "Longterm" Rokicki, #110 PYTANIA DO LONGTERMA (25.01.2019)   Paweł Szczepanik przedstawia: PROSTE NARZĘDZIA W ANALIZIE TECHNICZNEJ | Analiza techniczna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes