Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Macedonia liczy na rozwój współpracy z Polską

12.03.2018 19:33  Gospodarka
Macedonia liczy na rozwój współpracy z Polską Macedonia i Polska liczą na rozszerzenie współpracy gospodarczej. Mówili o tym w Skopje ministrowie spraw zagranicznych obu krajów Nikola Dimitrow i Jacek Czaputowicz. Współpraca obu krajów była jednym z głównych tematów rozmów obu polityków.

Polska i Macedonia odnotowały w ubiegłym roku 75-procentowy wzrost wymiany handlowej. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów mają nadzieję, że współpraca będzie nadal się zwiększać. Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz poinformował, że Macedonia zastanawia się nad kupnem kilku produkowanych w Polsce pojazdów.

"Trwają rozmowy na temat zacieśniania współpracy w dziedzinie autobusów elektrycznych, traktorów Ursus, a także, o czym rozmawialiśmy dzisiaj, w dziedzinie zbrojeniowej. Chodzi tutaj o rozmowę na temat sprzedaży i współpracy, jeśli chodzi o pojazdy opancerzone Rosomak" - mówił Jacek Czaputowicz w Skopje.

Do współpracy przedsiębiorców z obu krajów ma zachęcić także połączenie lotnicze Warszawy ze Skopje. "Mamy nadzieję, że tę współpracę uda się zwiększyć dzięki temu, że od czerwca sześć razy w tygodniu trasę będzie obsługiwał polski przewoźnik LOT" - podkreślał macedoński minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrow.

Obecnie do Macedonii trafiają głównie polskie grzejniki i agregaty a także żywność, kosmetyki i produkty ze stali oraz aluminium. Z kolei Polacy sprowadzają z Macedonii wyroby z żelaza i stali oraz warzywa, w tym głównie kapustę. Macedonia jest przez specjalistów jest określana jako jeden z najbardziej obiecujących gospodarczo krajów rejonu Bałkanów Zachodnich.

W tym roku przypada 25-lecie nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Macedonią. W 1993 roku Warszawa uznała powstanie Macedonii, która dwa lata wcześniej oderwała się od upadającej wówczas Jugosławii.

Od kilkunastu lat Macedonia zabiega o przyjęcie do Unii Europejskiej oraz NATO, ale na przeszkodzie stoi spór z Grecją o nazwę kraju. Grecy uważają bowiem, że nazwa Macedonia określa ich własną prowincję na północy kraju ze stolicą w Salonikach. Od kilku miesięcy trwa kolejna runda negocjacji w tej sprawie. Polski minister spraw zagranicznych oświadczył w Skopje, że Warszawa wspiera proces pokojowy i ma nadzieję na rozstrzygnięcie sporu. W ramach pomocy dla Macedonii Polska zaoferowała dzielenie się doświadczeniami przemian demokratycznych.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes