Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Media: Chińskie inwestycje w Europie pod lupą

14.09.2017 12:26  Gospodarka
Media: Chińskie inwestycje w Europie pod lupą "Komisja Europejska poszukuje sposobów ograniczenia chińskich inwestycji w Europie". Artykuł pod takim tytułem publikuje dziś hongkoński dziennik "South China Morning Post". Wczoraj szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas dorocznego przemówienia o stanie Unii zasugerował, że Komisja Europejska powinna mieć większy wpływ na zagraniczne inwestycje na terytorium Wspólnoty. Nie wymienił żadnego z państw, ale zdaniem analityków - chodzi o chińskie inwestycje w Europie w branżach, które uznawane są za strategiczne.

"South China Morning Post" skupia się na części przemówienia Junckera, w którym nawiązał do zagranicznych inwestycji w Unii Europejskiej. Szef Komisji Europejskiej stwierdził, że potrzeba większej transparentności i debaty w przypadku chęci kupna przez zagraniczne państwowe firmy europejskich podmiotów o strategicznym znaczeniu. Juncker wymienił porty, infrastrukturę energetyczną, czy też firmy z branży technologii wojskowych. Zdaniem analityków cytowanych przez hongkoński dziennik, wymienienie ewentualnego zagrożenia ze strony firm państwowych sugeruje, że chodzi o chińskie firmy, które coraz częściej dokonują przejęć na terytorium Unii.

Ekonomista Alicia Garcia Herrero uważa, że w przemówieniu Junckera znalazło się ostrzeżenie dla Chin, aby nie inwestowały w sektory strategiczne dla europejskiej gospodarki i bezpieczeństwa. Jej zdaniem jednak ostrzeżenie nieskuteczne, gdyż szef Komisji Europejskiej nie określił konsekwencji, jakie mają ponieść zagraniczne podmioty.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes