Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Mennica Polska z najbardziej zaawansowaną technologicznie monetą na świecie

10.05.2016 09:13  Gospodarka
MENNICA Polska S.A. została wyróżniona prestiżowymi nagrodami podczas 29. edycji międzynarodowego konkursu numizmatycznego organizowanego w trakcie Konferencji Dyrektorów Mennic w Bangkoku.

Produkty Mennicy zajęły I miejsce w kategoriach: „Najbardziej zaawansowana technologicznie moneta” i „Wybór Marketingu” oraz III miejsce w kategorii „Opakowanie zachęcające do kolekcjonowania”.

Za najbardziej zaawansowaną technologicznie monetę na świecie uznano monetę sferyczną „Siedem Nowych Cudów Świata” o nominale 7 dolarów nowozelandzkich. Monetę w kształcie kuli, o średnicy 34 mm, wyprodukowano ze srebra najwyższej próby (Ag 999), a jej emitentem jest Niue (terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii). Wizerunek monety przedstawia kulę ziemską, na której precyzyjnie odwzorowano odręczny szkic XVII-wiecznej mapy, stworzonej przez holenderskiego kartografa i wydawcę Willema Janszoona Blaeu. Kula została ozdobiona kryształkami SWAROVSKI ELEMENTS, które wskazują miejsca gdzie znajduje się siedem nowych cudów świata.

– Tworząc monetę w kształcie kuli zastosowaliśmy najbardziej innowacyjne technologie mennicze. Jej idealny kształt zapewniły specjalne zaprojektowane narzędzia składające się z sześciu elementów, wyposażonych w stemple odwzorowujące wizerunek mapy na krążkach i formujące półfabrykat w kształcie kuli. Nagrody w aż trzech kategoriach konkursowych w Bangkoku są kolejnym potwierdzeniem, że oferowane przez nas technologie oraz odważne, kreatywne koncepcje stawiają nas w gronie najlepszych mennic na świecie – powiedział  Grzegorz Zambrzycki, Prezes Mennicy Polskiej S.A.

Mennica Polska otrzymała również I miejsce w kategorii „Wybór Marketingu” dla opakowania do monety „Siedem Nowych Cudów Świata”. Nagrodzone etui w swojej formie przypomina walizkę podróżną. Zewnętrzna strona jego pokrywy została ozdobiona wizerunkami siedmiu nowych cudów świata oraz symbolem róży wiatrów, do których tło stanowi piękna mapa autorstwa Willema Janszoona Blaeu. Wewnętrzną część wieka wykończono błyszczącą tkaniną, na której umieszczono certyfikat autentyczności monety. Wewnątrz opakowania znalazła się wkładka, którą ozdabia reprodukcja mapy oraz wizerunki i nazwy siedmiu nowych cudów świata (Wielki Mur Chiński, Petra, posąg Chrystusa Odkupiciela, Machu Picchu, Chichen Itza, Koloseum, Taj Mahal).

III miejsce w kategorii „Opakowanie zachęcające do kolekcjonowania” otrzymało pudełko do serii monet Skarbca Mennicy Polskiej „Najpiękniejsze Galaktyki”. Eleganckie czarne etui ozdobione zostało nadrukiem cyfrowym pierwszej monety z serii. Wnętrze pudełka, wykonane z czarnego materiału, zawiera wgłębienia na 9 monet z kolekcji, wyemitowanych w miesięcznych odstępach.

Konferencja Dyrektorów Mennic (MDC) to międzynarodowa organizacja, skupiająca mennice uprawione do bicia monet obiegowych w poszczególnych krajach. Wydarzenie odbywa się co dwa lata, stanowiąc przestrzeń spotkań i dyskusji dla przedstawicieli banków centralnych, mennic i dostawców z całego świata.

Nadrzędnymi celami działalności MDC jest wymiana informacji na temat wszelkich spraw związanych z produkcją monetarną oraz współpraca w zakresie badań dotyczących produkcji i nowych sposobów płatności. Tegoroczna edycja odbyła się w stolicy Tajlandii pod hasłem „Zmiany, wyzwania, nowe możliwości”. W ramach merytorycznej części wydarzenia Mennica Polska zaprezentowała wiedzę ekspercką w trakcie sesji „R&D na rzecz rozwoju produktów”. Prezentację wygłosił Pan Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Pionu Produkcyjno-Operacyjnego Mennicy Polskiej S.A.Mennica Polska S.A.


Notowania MENNICA
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes