Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Minister finansów T.Czerwińska o osiągnięciach rządu w zmniejszaniu deficytu budżetowego

11.01.2018 21:23  Gospodarka
Minister finansów T.Czerwińska o osiągnięciach rządu w zmniejszaniu deficytu budżetowego Minister finansów Teresa Czerwińska powiedziała, że rząd koalicji Zjednoczonej Prawicy ma osiągnięcia w redukcji deficytu budżetowego. W programie "Gość Wiadomości TVP" szefowa resortu finansów przypomniała jednak, że zmniejszanie deficytu jest procesem rozciągniętym w czasie.

Minister podkreśliła, że w przyjętym dziś przez Sejm budżecie na rok 2018 - który nazwała "budżetem solidarnościowym" - stosunek wydatków do dochodów jest lepszy niż w ubiegłorocznym budżecie Państwa. Deficyt przewidziany na bieżący rok to 41,5 miliarda złotych, podczas gdy w ustawie budżetowej na rok 2017 było to 59,5 miliarda złotych. "Już możemy zatem mówić o zauważalnej zmianie", która jest osiągnięciem rządu" - oceniła minister. Dodała, że obecnie trwa podsumowywanie roku 2017. Według niej, już można powiedzieć, że deficyt za ubiegły rok wyniesie poniżej 30 miliardów złotych.

Przyjęty przez posłów budżet na rok 2018 minister określiła jako "bardzo stabilny", tworzący "solidne fundamenty pod rozwój gospodarczy".

Ministerstwo Finansów zakłada, że wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 3,8 procent. Ceny mają wzrosnąć o 2,3 procent. Według założeń rządowych bezrobocie na koniec roku ma wynieść 6,4 procent. Dochody mają przekroczyć 355 miliardów, a wydatki blisko 397 miliardów złotych.

Profesor Teresa Czerwińska objęła tekę ministra finansów we wtorek. Zastąpiła na tym stanowisku Mateusza Morawieckiego, który stanął w grudniu na czele gabinetu. Do tej pory Teresa Czerwińska była odpowiedzialna za budżet państwa jako wiceminister. Wcześniej, do czerwca 2017 roku, też w stopniu wiceministra, zajmowała się finansami w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes